loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA’

19 Mayıs İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol, yerel gazeteci İbrahim Akkuş’tan davacı ve şikayetçi oldu.

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı internet sitesindeki yorumun eleştiri sınırları içerisinde kaldığı, hakaret niteliği taşımadığı gerekçesiyle “Kovuşturmaya yer olmadığın” karar verdi.

Ne yazılmış, müşteki hangi iddiada bulunmuş, şüpheli nasıl savunma yapmış, göz gezdirelim.

19 Mayıs İlçesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Belediye Başkanı Osman Topaloğlu gibi yan gelip yatan, 19 Mayıs Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol’un dikkatine! Hakkında bir yazı yazdım hemen ayaklandın. Bak müdür! Bugün senin hakkında çok şikayet geldi bilgin olsun! Şu an seninleilgilenemeyeceğim ama senide aldım teknik takibe haberin olsun! Not; hele şu SASKİ ve Çevre ve Şehirciliği aradan çıkarayım seninle bizzat ilgileneceğim” şeklinde ifadeler kullandığı gerekçesiyle ilçede yerel gazetecilik yapan İbrahim Akkuş’tan davacı ve şikayetçi oldu.

Şüpheli olarak ifadesi alınan İbrahim Akkuş savunmasını şöyle yaptı:

“Ben ilçemizde resmiyette görev yapan ancak bana göre görevini suiistimal eden öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında düzeni sağlayamayan ve bu düzeni benim yaptığım haber sonrası sağlamaya başlayan şahıstan ilçemiz ve kamu adına utanıyorum. Bu şahıs cezasını kendi yaptığı eylemler ile zaten vermiştir. Yaptığım haberden ve paylaşmış olduğum yazıdan pişman değilim. İlçemizde böyle bir olay tekrar meydana gelirse bu olayı tekrardan haber yaparım. Benim için öncelik her zaman insan ve insan hayatıdır.”

“Sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret, basit tehdit” suçlaması ile başlatılan soruşturmada Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı İbrahim Akkuş hakkında “Kovuşturmaya Yer Olmadığına” karar verdi.

Kararda şöyle denildi:

“Hakaret fiilinin cezalandırılasıyla korunan hukuki değer, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı olup, bu suçun oluşabilmesi için davranışın kişiyi küçük düşürmeye yönelik olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olur, zamana, yer ve duruma göre değişebilmektedir. Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça onur şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövme fiilini oluşturması gerekmektedir.

Somut olay değerlendirildiğinde internet sitesinde yapılan yorumun kişilik haklarına ağır ve haksız bir saldırı oluşturmadığı, eleştiri sınırları içerisinde kaldığı, sarf edilen sözlerin hakaret niteliği taşımadığının da anlaşıldığı, bu nedenle isnat edilen hakaret suçu açısından suçun maddi unsurunun bulunmadığı ve tehdit suçu açısından yapılan değerlendirmede ise şüphelinin müştekiye yönelik kurmuş olduğu cümlelerde herhangi tehdit unsuruna rastlanılmadığı tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşılmakla, şüpheli hakkında üzerine atılı hakaret ve tehdit suçundan ‘Kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verildi.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar