loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KURUPELİT YAT LİMANI

2011-2015 yılları arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 205 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ve 900 metre uzunluğunda mendireğe sahip “Kurupelit Yat Limanı” kumlanma, kirlilik, sığlaşma sorununa çözüm daha açığa yeni bir yat limanı yapılmasında bulundu.

Kurupelit Yat Limanı’na yatlar giremeyince Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın verdiği ödenekle marina olarak adlandırılan alanda proje ihalesine çıkıldı. Proje şartnamesinde “Mevcut mendireğin iç tarafının tamamen ve kısmen doldurularak dolan alanın ana mendireğinden itibaren açık denize doğru yeni bir yat limanı projelendirilmesi ve alternatifleri üzerinde çalışılıyor” ifadesi yer aldı.

Bölgenin ölçümleri yapıldı, dalga kıran hareketleri, zemin yapısı incelendi. Yeni bir marina yapılması ön görüldü. Yatırımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yapacak. Proje onaylandıktan sonra önce yeni marina kısmı yapılacak. Marina yapıldıktan sonra Kurupelit Yat Limanı ise doldurulacak. Doldurulacak alanın üzerine ne yapılacağı ise henüz açıklanmadı.

Kurupelit Yat Limanının doldurularak dolgu alanının önünde yeniden bir yat limanının yapılmasının çevre sakinlerini de zarara uğratacak. Yat limanının hemen önünde, denize sıfır noktada bulunan eğlence yerleri, kafe ve konutlar liman doldurulduktan sonra denizden bir hayli uzakta kalacak. Bu da ev ve işyerlerinin değerinin düşmesine neden olacak. Yoldurulacak yat limanının dolgu alanı üzerinde nasıl bir yapılaşmaya gidileceği de belli değil.

Konuyla ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kurupelit Yat Limanı’nın (Marina) tarama gemisi ile temizlenemeyeceğini söyledi.

Demir “Marina konusunda tarama gemisi söylemi gündeme geliyor. Gerçekten oranın taranarak sürdürülmesi mümkün değil. Bu konuyla alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız da geldi, yerinde inceledik. Bu konu üzerine çalıştık. Proje hazırlığı devam ediyor.” dedi

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar