loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

YARGI, İSTİFA, İNSAN KAÇAKÇILIĞI

Samsun yoğun gündemli bir haftayı daha geride bırakıyor.

Sırayla ele alalım.

SASKİ’nin içme suyuna yaptığı zamlarıbir vatandaş olarak Avukat Arzu Sabuncu yargıya taşımıştı.

Samsun 2. İdare Mahkemesi 2019 yılı mayıs ayında, içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapıp her ay faturalara TÜFE zammı yansıtmasını öngören kararıiptal etmişti.

Konu genel kurulda görüşüldü.

Bu görüşme sırasında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çok tartışılacak bir değerlendirme yaptı:

“Burada mahkeme yetki aşımı yapmıştır. Mahkeme SASKİ komisyonlarının, üyelerinin ve teknik kadrolarının yerine geçmiştir, enflasyon ve TEFE-TÜFE hesabı yapmıştır. Mahkeme usule bakmalı.”

Yargı kararını eleştirdi.

Sırada Türk Eğitim Sen kongresi var.

Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, kongrenin yapılacağı okulun bahçesinde çoğu sendika üyesi olmayan 100’den fazla kişinin saldırısına uğramıştı.

Yaşanan olaylar üzerine kongre “güvenlik” nedeniyle bir hafta sonraya ertelendi.

Sendikanın yıllardır başkanlığını yapan ve verdiği mücadelesi ile tanınan Levent Kuruoğlu, saldırı sonrası sessizliğini bozdu.

“Sadece kendi belirledikleri kişilerin yönetici olmasını isteyenler ve böyle bir yönetim anlayışını kabul ederek sendika yöneticisi olmaya çalışanlar hayatları boyunca yaptıklarının kara lekesini taşıyacaklardır. Şube yönetimlerini dizayn ettiklerinde üyeyi de kontrol altına alacaklarını düşünenler yanıldıklarını er veya geç anlayacaklardır.” diyerek sendika başkanlığından ve üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Yapılan istifa açıklamasının ardından gözler bu hafta sonu yapılacak kongreye çevrildi.

Ve Yakakent’te patlayan “insan kaçakçılığı” bombası.

Gri pasaportla yapılan insan kaçakçılığı Yakakent Belediyesi’nden de yapılmış.

İçişleri Bakanlığı, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında, yurt dışı görevlendirmelerinde gereken özeni göstermedikleri gerekçesiyle soruşturma başlatmış.

Gri pasaport verilen 70 kişiden, 68’i Edirne Kapıkule’den, İstanbul Havaalanı’ndan, Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan ve Bodrum Milas Havaalanı’ndan yurt dışına çıkarken, bu kişilerden 4’ü geri dönmüş.

Bir kişi ise yakalandığı ülkeden sınır dışı edildiği için Türkiye’ye dönmek zorunda kalmış.

Bakanlık, Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit’in yurt dışı gezi programlarının hazırlanması ve gerçekleştirilmesinde, hizmet damgalı pasaport taleplerinde görevlerinin gerektirdiği özeni göstermediklerini tespit etmiş.

Yardımcısı Hüseyin Yiğit ile birlikte hakkında soruşturma izni verilen Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ne demiş ona da bakalım:

““Hukuki süreç devam ediyor. Bakanlık o konuda gerekli çalışmayı yaptıysa, yapmıştır.”

Bu kadar basit!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar