loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9413
  • Euro 6.629
  • GR ALTIN 245.01
  • ÇEYREK 400.75

  • 08 Ağustos 2018, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

BATI VE DOĞU ÇEVRE YOLLARI BİRAN ÖNCE YAPILMALIDIR!

Bir yarış gösterdi ki; Samsun alt yapı bakımından düşünülenden çok daha geridedir.

Bu büyük organizyonlu yarışı hem de sınav günü bu güzergâhta yapmak komplodur! Değilse en basit ifade ile talihsizliktir.

Sınav olmasa bile Atatürk Bulvarı hiçbir koşulda trafiğe kapatılmamalıdır.

Hele Atakum tarafı hiç kapatılmamalıdır.

Sınava son anda yetişen veya yetişemeyen gençlerimizin halini görünce içimiz parçalandı. Sınava yetişemeyenler, perişan vaziyette ne yapacağını bilmeksizin ağlarken, sınava ucu ucuna yetişen gençler, adeta bir maraton finişi gibi kendilerini yerlere bıraktılar. Yani nefes alacak, ayakta kalacak halleri kalmamıştı.

Bu gençler sınava girip soruları anlayıp çözecek ve yüksek puan alıp öğretmen olarak atanacaklardı! Bunun mümkün olup olmadığını hepimiz biliyoruz. Yazık oldu bu gençlere...

Çok kez yazdım, her ortamda söyledim, yine yazıyorum: İyi bir şehir planı yapılabilse Atakum, Türkiye’nin en gözde ilçesi olabilecek güzellik ve potansiyele sahip. Atakum şimdilik sadece Karadeniz’in en güzel ilçesi durumunda.

Bu potansiyel güzellikte, ‘Beşer’in katkısı öyle övünülecek düzeyde değil.

Düşünün bir, daha dün sayılabilecek zaman dilimi içinde, 30 yıl gibi kısa bir süre önce tarla olan bir bölgede yapıla yapıla bir tek Alparslan Bulvarı yapılmış. Yani Atakum’da  yol diyebileceğimiz bir orası var. Orası da ancak bir kilometre.

Yıllar önce bir bulvar yolu açılmış, önce tek şerite düşüyor kızıyorsunuz, kime; bulvara! ‘Bulvar hiç tek şerite düşer mi’ diye! Bulvar da size kızıyor ve bitiyor! Şaka gibi değil mi?                                                                                                                Alternatif yol olsun diye tarlaya bulvar yolu açılıyor ve maalesef ki iki şerit. Düşünülen ve planlanan bu kadar. Şaka gibi değil mi?

Ve bu ilçe yeni planlanmış! Hadi İlkadım olsa, olan olmuş biten bitmiş diyebiliriz ama Atakum için ancak yazıklar olsun diyebiliyoruz.

Atakum her yıl ortalama onbeş bin kişi göç alıyor.

İlk bakıldığında bu durum güzel bir şeymiş gibi görünse de; dört yılda atmış bin kişi eder. Yani rakamlara göre, orta büyüklükte bir ilçe nüfusu daha Atakum’a taşınmış.                                                                                                                                                           

Peki buna karşılık insanların buraya ulaşılabilmesi için alternatif bir yol çalışması var mı ya da yapılmış mı, yapılması yönünde çalışma var mı?

Yok.

Peki, bu nüfus bu artış hızıyla devam ederse on yıl sonra Atakum trafiği sizce nasıl olur?

Hiç işlemez gibi geliyor değil mi?

Beyler kendimize gelelim ve biran önce alternatifler üretelim.

Aslında yapılacak çok şey de kalmadı.

Birkaç öneri sunuluyor.

Biri, raylı sistemi yerin altına alıp, tramvayın olduğu yer yol yapılabilir. Baruthane ve liman bölgeleri de tünelle aşılabilir.

Ama bana göre öncelikli yapılması gereken Recep Tayyip Erdoğan sokağı! Pardon, bulvarındaki kavşaklara dalçık yapılarak trafiğin hızlı akışı sağlanmalıdır. Ve bu bulvar OMÜ’ye bağlanmalı ve üçer şeride çıkarılmalıdır.

Ve ivedilikle Batı Çevre Yolu hemen yapılmalı ve olabildiğince ileriden anayola bağlanmalıdır.

Bağlantı yolları bugünün ihtiyacına göre değil hiç olmazsa yüz yılı karşılayacak şekilde yapılmalıdır.

Doğu Çevre Yolu da ivedilikle yapılmalı ve mutlaka Çarşamba İlçesi’nden sonra ana yola bağlanmalıdır.

Çünkü Çarşamba- Samsun arası trafik o kadar sıkışık ki, o güzergâhta yaşayan insanlar yolun karşısına geçmek için adeta Rus ruleti oynar gibi risk alıyorlar.                                                                                        

Eskiden havaalanı kavşağında trafik ışığı vardı. Orada araçlar durduğu için bir nebze trafik geçiş imkanı veriyordu. Şimdi o ışıklar da kalktı artık insanların araç ile ya da yaya olarak yolun karşısına geçmesi gerçekten tehlike arz etmektedir.

Bunları kim yapacak, kim yaptıracak diye sorarsanız; şehrin yönetimindeki seçilmiş, atanmış kim varsa hepsi destek vererek bu trafik sorununa bir çözüm bulmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık