loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 06 Temmuz 2020, Pazartesi 10:00
CEMİLCİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

BU FOTOĞRAFTAN BİR REKTÖR DAHA ÇIKAR MI ACABA?

Bundan 4 yıl önce Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kongre Merkezi’nde çekilen fotoğrafta soldan sağa Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. ŞabanSarıkaya, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Şenol Eren ve Prof. Dr. Yılmaz Can görülüyor.

(Fotoğraf soldan sağa: Prof.Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Prof.Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Şenol Eren, Prof.Dr.Yılmaz Can)

Fotoğraftaki öğretim üyeleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi rektörlüğü için yarışmışlardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OMÜ Rektörlüğüne Prof. Dr. Sait Bilgiç’i atamıştı.

Daha sonraki yıllarda Prof. Dr. Bünyamin Şahin Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne, Prof. Dr. Yılmaz Can da Giresun Üniversitesi’ne rektör olarak atanmışlardı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yeni bir rektörlük süreci daha başladı.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç yeniden aday oldu.

Fotoğrafta yer alanlardan Prof. Dr. Şenol Eren de adaylık müracaatı yapan isimler arasında yer aldı.

Prof. Dr. Şaban Sarıkaya ise henüz adaylık için başvurmadı.

Süre 8 Temmuz 2020 tarihinde sona erecek.

YÖK’e başvuruda bulunanların sayısı her geçen gün artıyor.

Halen Rektör olarak görevinin başında olan Prof. Dr. Sait Bilgiç YÖK’e tekrar başvurdu.

Prof. Dr. Şenol Eren de başvuranlar arasında yer aldı.

Prof. Dr. Şaban Sarıkaya’nın da başvurması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan OMÜ’ye 9’ncu rektör olarak bir atama yapacak.

Bu fotoğraftan bir rektör daha çıkar mı acaba?

Ne dersiniz?

Prof. Dr. Sait Bilgiç:

Sait Bilgiç, 1959 Adıyaman Besni doğumlu. 1981 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Doktorasını da aynı üniversitede “Akkaraman Koyunu ve Kıl Keçisi üzerinde makro anatomik çalışmalar” konusunda yaptı. 1987 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesine geçti. Doçentlik sınav başvurusunu veteriner bilim kolunun anatomi bilim dalı yerine tıp bilim kolunun anatomi bilim dalına yaptı ve kabul edildi.

OMÜ’de 1987 yılında yardımcı doçent, 1989 yılında doçent ve 1997 yılında profesör olarak çalışmaya başladı. Rektör yardımcılığı, YÖK üyeliği görevlerinde bulundu. 12 Ağustos 2016 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi rektörlüğüne atandı

Prof. Dr. Şenol Eren:

1962 Samsun doğumlu olan Prof. Dr. Şenol Eren, profesörlük eğitimi dahil akademik kariyerini OMÜ'de gerçekleştirdi. 40 yıldır OMÜ’nün havasını soluyan ve üniversitede yöneticilik anlamında birçok görevi üstlenen Eren, 23 makale ve 12 konferans bildirisi yayımladı. Eren, 4 doktora ve 9 yüksek lisans tezi yaptırmış olup, evli ve dört çocuk babasıdır. 

Prof. Dr. Şaban Sarıkaya:

Şaban Sarıkaya, Samsun 1960 doğumlu. İlköğrenimini 1966-1971 arasında Samsun Gazi Osman paşa İlkokulun da, orta öğrenimini 1971-1978 yılları arasında Samsun Maarif Koleji ve Samsun Anadolu Lisesinde; 1978 de Hacettepe Üniversitesi Samsun Tıp Fakültesinde başladığı Tıp Eğitimini ise 1984 de tamamladı. 2000-2008 yılları arasında Başhekim Yardımcılığı, Dekan Yardımcılığı ve Dekanlık yaptı. Mesleği ile ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşlarda aktif görev aldı. Halen OMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Metehan Alptuğ Metehan Alptuğ 07.07.2020 23:27

Akademik başarının göstergelerinin simgesi olan endekslere bakılacak olursa Prof. Dr. Şaban Sarıkaya'nın mevcut rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'ten açık ara ileride olduğu görülmektedir. Yani iş ehline teslim edilecekse bu kişi Sarıkaya olmalıdır. Sarıkaya'nın Samsunlu ve halk tarafından tanınan ve sevilen bir hekim olması ayrıca kendi için artı bir puandır. Sarıkaya'nın uluslararası tanınırlığının yaratacağı etki OMÜ için eşsiz bir fırsattır. Her ne kadar takdir yetkisi Sayın Cumhurbaşkanında olsada hakkaniyet ibresi Sarıkaya'dan yanadır. Ben şahsen Sayın Erdoğan'ın eğer Yök tarafından Şaban Sarıkaya için bir engelleme kampanyası yapılmaması durumunda tercihinin Sarıkaya'dan yana olacağını düşünüyor ve temenni ediyorum.

Boşver Boşver 06.08.2020 21:07

Sait hocam ile üniversite huzur buldu. İnşallah tekrar atanır

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık