• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • Samsun 28 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 30 °C
 • Ordu 22 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 25 °C
 • Amasya 25 °C
 • Rize 24 °C
 • Trabzon 22 °C

Dünyayı Sırtlıyorlar

ŞÜKRÜ KARAMAN

Çocuk işçiliği Türkiye kadar dünyanın da kanayan yarası, giderilemeyen sorunu.

Yurdumuzda olduğu gibi, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlar da çocuk işçiliğine karşı etkin mücadele yürütüyor. Ne var ki kararlı ve yoğun kampanyalara karşın, minik emekçilerin sayısı bir türlü düşürülemiyor,  aksine artıyor.

BM,  dünyada giderek artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve engel olmak amacıyla 12 Haziran’ı “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü”  olarak ilan etti. 2002’den bu yana dünyanın dört bir yanında her yıl düzenli olarak 12 Haziran’da çocuk işçiliğine ilişkin çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor, toplumun duyarlılığı artırılmaya çalışılıyor.

BM’nin yoğun çabasına rağmen çocuk iş gücü sorununa çözüm bulunmuş değil. Okul sıralarında olmaları, ya da akranları ile sokakta oyun oynamaları gereken minikler  merdiven altı atölyelerde, işletmelerde kayıt dışı çok az paraya çalışarak  dar gelirli, yoksul ailelerine katkı sağlamaya çalışıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) raporuna göre, dünyada 168 milyon çocuk işçi var. Çalışan çocuklardan 100 milyonu erkek, 68 milyonu kız. Çocuk işçilerin 140 milyonu 5 ila 14, 28 milyonu 5 ila 17 yaş arasında. Ne korkunç rakam değil mi? Düşünebiliyor musunuz bebeklikten daha yeni kurtulan beş yaşındaki çocuklar insafsızca bedenlerine uygun olmayan ağır işlerde çalıştırılıyor. O yaştaki çocukların minnacık bedenleri hangi işin altından kalkabilir. Üstelik bu çocuklardan 85 milyonu tehlikeli işlerde çalışıyor. Yani ölüme davetiye çıkaran işlerde. Geçen yıl Türkiye’de 56 çocuk işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

En çok çocuk işçinin çalıştığı sektörlerin başında tarım geliyor.  Ülkemizde fındık, pamuk toplayan, karpuz kavun hasadına katılan çocuk işçiler gibi. Bu sektörde 90 milyon çocuk emek harcıyor.

İşin acı tarafı çocuk işçiler daha çok yeterli düzeyde kalkınmamış, yani üçüncü dünya ülkelerinde boy gösteriyor. Sıralamada Hindistan başı çekiyor. Bu ülkede 31 milyon çocuk, sabahtan akşama dek hem de mesai kavramı olmaksızın çalışıyor. Hindistan’ı yine ekonomik anlamda geri kalan Afrika ülkeleri izliyor.Mali’de yaşayan çocukların yüzde 56’sı Benin’de yüzde 53’ü Gine-Bissau’da,  yüzde 51’i Somali’de, yüzde 49’u  ve Kamerun’da yüzde 47’si işçi. Yani bu ülkelerde yaşayan her iki çocuktan biri saatlerce üretime katkı sağlamaya çalışıyor.

Türkiye de tam bir çocuk işçi yuvası. Resmi verilere göre ülkemizde 1 milyona yakın çocuk çalışıyor. Bunların yüzde 57’si tarımda, yüzde 27’si hizmet sektöründe, yüzde 16’sı   sanayide ter akıtıyor.  Suriyelilerin gelmesi ile birlikte ülkemizdeki çocuk işçi sayısı artış gösterdi. Suriyelilerin büyük çoğunluğu mevsimlik işçi olarak tarım ve tekstilde çalışıyor.

İşin acı tarafı kız çocukların bu alanda  iyiden iyiye artış göstermesi, okuldan kopması. Aslında minik emekçilerin tümü okulu terk ederek aile bütçelerine katkıda bulunmayı tercih ediyor.Kuşkusuz, aileler de çocuklarını teşvik ederek  yönlendiriyor.

Burada esas görev yine devlete düşüyor. Sosyal projelerle, teşviklerle, çocuk işçi çalıştıranlara ağır yaptırımlarla, küçük yaşta çalışmaya mecbur bırakan koşulların yok edilmesiyle   son derece ilkel çalışma sisteminin tamamıyla ortadan kaldırılamasa bile en aza indirilmesi sosyal devlet olmanın öncelikli görevi.

Kuşkusuz kamuoyunu duyarlı kılmak, farkındalık yaratmak  çocuk işçiliğine karşı yürütülecek etkin kampanyalardan bir diğeri.

Türkiye’de olsun, dünyada olsun çocuk işçilik artık çalışma yaşamının ayrılmaz parçası oldu. O kadar kampanyaya, mücadeleye, eğitime karşın hala varlığını koruyor. Koruduğu gibi giderek de büyüyor. 

Sözün özü, dünyanın en ağır işlerini, yükünü, çok az ücrete, hatta bedavaya çocuk emekçiler sırtlıyor. Bu ayıp dünyaya yakışmıyor.   

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10