• BIST 107.131
 • Altın 143,512
 • Dolar 3,5519
 • Euro 4,1365
 • Samsun 28 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 36 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 28 °C
 • Giresun 27 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 26 °C

İSLAMIN 5. ŞARTI HAC İBADETİ

AHMED HALEBİ

Allah tarafından indirildiğinden şüphe olmayan kuranda ;  ‘’ insanlara hacca gelmelerine izin ver. ki ; onlar , yürüyerek ve binek hayvanlarının üzerinde ,  çeşitli  yön ve yerlerden hacca gelirler.’’buyrulmuştur.Bu şekilde  ayet indiren Allah’a hamd olsun.Salat (dua) ve selam onun seçilmiş peygamberi ,Abdullah’ın oğlu Muhammed üzerine olsun. ki O peygamber , kendisine evrensel mesaj indirilen ve  emanet edilen , insanlara doğru yolu gösterendir.

Günler, hızlıca geçti.Aylar birbirini kovaladı.Rahmet ve  mağfiret ayı ramazan , oruç  ve namazı ve diğer ibadetleri ile bitti. Allahtan dua ve isteğimiz şudur ki ; yaptığımız ibadetleri ,kıldığımız namazları ,tuttuğumuz oruçları Allah kabul etsin.Bizi bağışlasın ve kabir azabından korusun. Cenneti nasip etsin. Ramazan ayı bize bir çok şeyler vaad etti.Bayramla karşıladı.

Birkaç gün sonrada, hac mevsimine girmiş olacağız.  Öyle ki; Müslümanlar, gruplar ve topluluklar  halinde; ‘Allahım seni takdis ediyoruz. Sen bizi çağırdın.Biz geldik.Senin eşin , benzerin , ortağın yoktur.’’ Diyerek geliyorlar. Hac vazifesi çeşitli dinlerde manevi işaretleri aramak için yapılan uzun bir yolculuk olarak bilinir. Hac bize , mezara gidinceye kadar olan bir yolculuk serüveni yaşatır.Bir çok kişi  hac yaparak haccın kutsallarını yerine getirmiş olur ve bu kutsalları yerine getirenlere hacı denir.

Hac , sözlük anlamı ile, kastetmek , vazgeçmek, yönelmek ,gelmek, tereddüt ve şüphenin üstesinden gelmek , anlaşmazlıklara üstünlük sağlamak ve Mekke’de hususi bazı davranışlar yapmak anlamına gelir.Hac yapana hacı denir.Kelimenin kadınlar için kullanılan şekli Hace ‘dir. Çoğuluna huccac veya hacic denir. Hac kelimesi esre ile yazılır. Bunun iki anlamı vardır.

Haccın terim manasına gelince ; Beytul Harama, belli zamanda hac yapmak niyetiyle gelip ; tavaf , safa ve Merve arasında say etmek  ,vakfe durmak gibi vs. hac menasikini yerine getirmek niyetiyle yönelmektir.

Peygamberimizin şu hadisi şerifinden ötürü ; Hac ibadeti , İslamın  5. Rüknü sayılmıştır.Peygamberimiz (S.A.V) ‘’İslam 5 esas üzerine bina edilmiştir.Şöyle ki ; ‘’Allahtan başka ilah yoktur.Muhammed  (S.A.V) onun en son elçisidir demek , namaz kılmak , oruç tutmak, yapabilen için hacca gitmek’’ . Bu yüzden  ,gücü olan her müslümana hacca gitmek farzdır.Yine ,Allah (c.c) diyor ki; ‘’ İnsanlara ama yürüyerek ama bineğin sırtında , her yerden Hacca gelmeleri için izin ver.’’

İbni Kesir , Allahu tealanın şöyle dediğini söyler .Kur’an; ‘’ İnsanlara hacca gelmeleri için izin ver .‘ deyince, insanlara bu eve (ki o evi yapmanı emretmiştik) gelmeleri , hac yapmaları için çağrıda bulun.Oda  yarabbi ; sesim bu emri yerine getirmezken, insanlara nasıl tebliğ ve çağrıda bulunayım? Dedi ki , sen çağır . Tebliğ bizim işimiz.Makamı İbrahim(veya İsmail) ve safa makamında , Kuber  (dağında) makamında durdu ve dedi ki ; Ey insanlar rabbiniz bir ev edindi, onu hac edin. Öyle ki; dağlar bile onun bu çağrısını duyunca çöküverdiler .Rahimlerde olanlar, sulüblerde bulunanlar (insanların tohumlarında olanlar) ve topraklarda bulunan tohumlar , her şey ona cevap verdi.Kıyamete kadar Allah o mekanın hac edilmesini emretti.Sen çağırdın ‘Ben geldim’Bu Cümlenin işaret ettiği anlam,  Mücahid ,İkrime ve İbni Abbas , Said İbni Cübayir ve bunların dışındaki diğer vs. sahabilerden rivayet olunan şekliyledir.

‘’Yürüyerek ve binekle gelirler ‘’ şeklindeki Allahın ayeti, Ulema tarafından ‘’yürüyerek gelmenin , bir binekle gelmekten daha fazla faziletli olduğu şeklinde algılandı.Yürümek , zikir anlamına gelir, yürümek aynı zamanda değer vermektir.Hacca gelenin kararlılığını gösterir ve yürüyerek gelirler diyor.Bunun üzerine, çoğunluk Allah Resulüne uyarak binek üzerinde hacca gelmeye başladılar çünkü o tam gücüyle binek hayvanı üzerinde hac etti.Her yönden gelirler sözü her yönden ve her yolla gelirler anlamına gelir.Derin kelimesi ise mesafe olarak uzaklığı ifade eder.

Mücahit , Ata , Sadi ve Katade Mukatil İbni Hayyan ve Sevri gibiler  , bu ayetin anlamı , Allah’ın İbrahim A.S.’ı haber verdiği sözü gibidir.İbrahim A.S. duasında ; İnsanların kalplerini ona yönelt demiştir.Hiç bir Müslüman yoktur ki,  Kabe’yi görmek , tavaf etmek istemesin.Çeşitli ülkelerde ki her Müslüman , ona yönelmek ve Kabe’yi görmek ister.Bu Ebu Velid Ezraki’nin Mekke haberleri ‘’Ahbarı Mekke’’ adlı kitabında işaret ettiği gibi ,bu  ayetin manasını gösteren en büyük delildir.

Bu yazım, hac konusunda oldu.Bundan sonra ki yazım ,Adem A.S. dan buyana, diğer Nebi Ve Peygamberlerin hac yaptıkları ve yaptıkları hac konusunda olacaktır.Duam sadece Allah’adır.Yazdıklarım sonucunda başarı,sevap ve ecir onun kullarının üzerine olsun.

 

Tercüme Eden

Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10