• BIST 107.152
 • Altın 143,431
 • Dolar 3,5606
 • Euro 4,1613
 • Samsun 31 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 32 °C
 • İzmir 39 °C
 • Ordu 29 °C
 • Sinop 30 °C
 • Giresun 28 °C
 • Amasya 31 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 26 °C

MESCİD-İ NEBEVİ ŞERİF’İN YEŞİL KUBBESİ

AHMED HALEBİ

Bakışlardan önce, kalpleri kendisine çeken  Allah’ın Peygamberi Muhammed Mustafa ( S.A.V.)’min kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi Şerif’in en yüce noktasında, yeşil kubbe bütün çekiciliği ve güzelliği ile  ortada duruyor.

Bu yeşil kubbenin (Kubbe- Hadra’nın ) tarihi vardır: Hicri 678 yılında Kral Kallavun Es Salihi tarafından,  başlangıçta ; kubbe tarafı dörtgen, alt tabanı ise sekizgen ahşap bir şekilde  inşa edildiğinde, odanın çevresindeki rükünler  ahşaptan çevrilmiş , yapılmış , yağmurdan korunmak için ahşap kısımlar kurşun levhalarla  kaplanmış ve muşamba ile üstü örtülmüştür.  

Sultan Hasan Bin Muhammed Bin Kallavun zamanında kubbe yenilenmiştir. Kurşun levhalar yerinden sökülmüş ve yenilenmiş ve sağlamlaştırılmıştır. Daha sonra,  Hicri 881 tarihinde, Kaytabay zamanında,  aynı yenileme tekrarlanmıştır.

Hicri 886 tarihinde,  Sultan Kutaybay zamanında , 2. Harem yangını yaşanmış,  Sultan Kutaybay, Hicri 887 yılında, ahşaptan yapılmış kubbenin yenilenmesini de içeren, haremin tadilat ve ıslahını emretmiştir. Bu tadilat işleminde yüksek ücretler ödenerek, Haremin büyük direkleri de yenilenmiştir. Binaya, siyah taşlardan oyularak, süslemeler yapılmıştır. Yükseklikleri ( 8.8 m) 18 zira olan bu büyük direkler üzerine bir kubbe oturtulmuştur. Bu kubbe, Mısır’dan getirtilen cins ve vasıflı taşlarla tahkim edilmiştir. Bu taşlar, o zamanlar Hicaz bölgesinde bilinen taşlardan değildi. Mescidin doğu tarafındaki duvar ile  destek sütunlar arasına dar sütunlar konuldu. Mescidin doğu duvarı yıkıldı. Cenaze namazı kılınan bölüme doğru  ( 74 cm ) 1,5 zira götürüldü.

Kubbenin yanması sebebiyle, peygamberimizin evine bir ateş düşmemiştir. Sultan Kutaybay’ın yaptığı küçük iç kubbe, buna mani olmuştur. Sultan Kutaybay, bazı yüksekliklerin (pürüzlü yerlerin) yıkım emrini vermiş, daha sonra ise Hicri 892 tarihinde, beyaz alçı ile binanın sağlamlaştırılmasını ve güçlendirilmesini emretmiştir.

Osmanlı Sultanı Mahmut zamanında büyük kubbe eskidi, çatlaklar oluştu ve parçalandı. Kubbenin pürüzleri ve arızalı kısımlarının yıkılması ve yeniden yapılması emredildi. İki kubbenin arasına, çalışan işçilerin Rasullah’ı ( S. A. V.) i görmemesi için, tahta perde konuldu. Ayrıca; asıl kubbeye bir şey düşmemesi ve insanların sıkıntı hissetmemeleri için, binayı yapan işçiler, iskeleyi binanın dışından kurdular.  Medine halkından birçok insan, teberrüken (karşılıksız olarak), Mescid-i Nebevi’nin tamiri işine iştirak etti. Sultan Mahmut, buna mani olmadı. Osmanlı Sultanı Gazi Mahmut, işin sonunda yapılan projeyi görmek için şehre geldi. Ancak; birkaç asır sonra, kubbenin üstünde tekrar çatlaklar ortaya çıktı.

2. Abdülhamit dönemiydi. Bu çatlakların giderilmesi için Abdülhamit emir verdi. Kubbenin üst tarafı yıkıldı. İkinci bir defa daha, kubbenin tahkimi için karar verildi. Hicri 1233, Miladi 1818 tarihinde kubbe tekrar yenilendi. Sultan İkinci Abdülhamit, ne yapılması gerekiyorsa, hepsini yaptırdı. Yapılması gereken şeylerden hiç geri durmadı. Hicri 1253 tarihinde, kubbe mavi yerine, yeşil renge boyandı. Mavi rengi, ilk defa  yeşile boyatan Sultan 2. Abdülhamit’tir. O zamandan bu zamana kadar, kubbenin rengi yeşil olarak kalmıştır. Bu yeşil renk, kubbenin en mümeyyiz vasfı ve Sultan 2. Abdülhamit’in hatırasıdır.

Kral Abdül Aziz de aynı şekilde, kubbede ve peygamberimizin hücresinin (evinin) içinde meydana gelen bazı çatlakları gidermek için, tamirin aynı şekilde gece yarısı yapılmasını emretmiştir.

Kubbedeki pencereler, dahildeki kubbeye paralel olarak uzanır. Bu pencere ve kubbeler, Peygamberimizin kabrinin üzerine denk gelir.

Hadum  ul Haremeyn ve Şerifeyn, ( İki Mukaddes Mescidin Hizmetlisi ), bu pencereleri, yağmur duası ve namazı vaktinde açar. Ibnul Hacer Askalani’den rivayetle bu pencereler hakkında şöyle denildiği rivayet olunur:  Muhakkak bir gün Medine halkı, Hz. Aişe (R.A.) gelerek, kuraklıktan şikayet etmişlerdi. Hz. Aişe (R.A.) onlara şöyle dedi; Peygamberin kabrine bakın ve engelsiz bir şekilde Sema’ya (Allah’a) dua edin. Onunla, Sema arasında engel olmasın. Öyle bir dua edin ki;  bir yağmur yağsın ve onunla otlar büyüsün, develer şişmanlasın. Karnı şişsin, yağlansın. Bu seneye, ‘Kıtlık Senesi’ ismi verildi. 

Tercüme Eden: Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10