• BIST 93.390
 • Altın 193,888
 • Dolar 4,7124
 • Euro 5,4743
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 24 °C
 • Amasya 26 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 23 °C

PAZAR SOHBETİ

PAZAR SOHBETİ
İlk günden itibaren ‘mükemmelliği aramaya' başladık
Özelleştirme kapsamında devralınan kurum bir farklı vizyon ortaya koymalıydı. Çalık YEDAŞ Genel Müdür Nurettin Türkoğlu, o vizyonu çalışanlarıyla şöyle belirledi; 'Mükemmelliği arayacağız. Ama her işte. Hizmette de, müşteri ile ilişkide de'. Türkoğlu, bu sözleri ilk gün söyledi. Daha henüz 1,5 yıl geçti. Şimdi Avrupa Mükemmellik ödülüne doğru adım adım giden bir şirket var ortada
Ropörtaj: Ragıp GÖKER
Can Yücel, Deniz Gezmiş için yazdığı Mare Nostrum Yani Bizim Deniz adlı şiirinde söylediği gibi
En hızlısıydı hepimizin,
En önce göğüsledi ipi... diyor ya.
Nurettin Türkoğlu' da öyle. 
Senin benim gibi insan belki ama onu da benim gibi sıradan insanlardan ayıran en önemli özelliği hızlı oluşu.
Nurettin Türkoğlu Çalık YEDAŞ'ın dinamik Genel Müdürü, Çok hızlı düşünüyor ve çok hızlı karar verebiliyor.
"Ne alakası var" dediğinizi duyar gibiyim. Nurettin Türkoğlu'nu Deniz Gezmiş ile ya da Deniz Gezmiş' i Nurettin Türkoğlu ile kıyaslayacak değilim. Bu hödüklüğü yapmam,Hızlı karar alabilmenin ve bu kararları uygulama cesaretini gösterebilmenin önemini anlatmak için veriyorum bu örneği.
Deniz Gezmiş, bir avuç arkadaşıyla çıktığı yolda Türkiye'yi değiştirmek istiyordu. Bunun olabileceğine de inanıyordu. 
Olmayınca "Eyvallah" dedi ve gitti.
Nurettin Türkoğlu, Ceberut bir yapıdaki kurumu kısa sürede değiştirdi. Bir eski YEDAŞ' ı hatırlayın bir de Türkoğlu yönetimindeki Çalık YEDAŞ' ı  aynı kurum ama iki yapı arasında dağlar kadar fark bulursunuz .
29 Aralık 2010 tarihinde Çalık YEDAŞ, Samsun, Amasya, Ordu, Sinop ve Çorum’un elektrik dağıtım işini üstlendi. Özelleştirme kapsamında bir farklı vizyon ortaya koymalıydı. Çalık YEDAŞ Genel Müdür Nurettin Türkoğlu, o vizyonu çalışanlarıyla şöyle belirledi; 'Mükemmelliği arayacağız. Ama her işte. Hizmette de, müşteri ile ilişkide de'. Türkoğlu, bu sözleri ilk gün söyledi. Daha henüz 1,5 yıl geçti. Şimdi Avrupa Mükemmellik ödülüne doğru adım adım giden bir şirket var ortada. Başarılarıyla, farklılıklarıyla yaygın medyanın da dikkatini çeken Çalık YEDAŞ'ın şimdi ki hedefi ise Avrupa ve Türkiye'de yüzde 20'lik bir dağıtım payına sahip olmak. 
Kurumdaki değişimin dilerseniz Nurettin Türkoğlu anlatsın bize:
5 ilin evlerinde, fabrikalarında, okullarında, işyerlerinde ‘enerjimizi sizden alıyoruz’ sloganıyla başlattığımız ‘kaliteli ve kesintisiz’ enerji çabamızla, 1 milyon 614 bin 983 müşterimizle çok güçlü bir bağ oluştururken, güvenilir şirket ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla hafızalarda yer etmek hiç de kolay olmadı. Müşterilerimiz ve Çalık YEDAŞ arasında kurulan ve her geçen gün daha da güçlenen bu bağın, bizlere yüklediği sorumluluğun bilinciyle hizmet verdiğimiz abonelerimize öncelikle Türkiye'de ilkleri yaşattık'.. Çalık Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ (Çalık YEDAŞ) elektrik dağıtımında yüzde 4 civarında olan pazar payını şimdi yüzde 20'ye çıkarmayı planlıyor.
 İŞİN KOLAYINA KAÇMADIK
KALİTEYİ ARTIRDIK
Çalık YEDAŞ gerek kurum, gerek çalışanlar olarak kendisini sadece elektrik dağıtan bir kuruluş olarak konumlama kolaycılığına yönelmedi. Çok kısa sürede farkındalıklarımızı ortaya koyduk. Müşteri  memnuniyeti için 'öncelikle çalışan memnuniyeti' önemlidir. Biz oradan başladık. Çalışanlarımız sürekli eğitime alınırken, aynı anda 5 ili de şantiyeye çevirdik. 'Para ödemeye gelen kuyruğa giremez' felsefesiyle, tüm müşterilerimize 'kafe keyfinde' fatura ödeme kolaylığı getirdik. Sadece Samsun'da 2 olan vezne sayısını 40'a çıkardık ve merkez ilçelere tahsilat ve iletişim büroları konuşlandırdık. 'Siz oturun biz hallederiz' sloganı müşterilerimizin en çok sevdiği kurumsal bakışımız oldu. Toplumsal fayda anketi analizinde 'güler yüzlü ve kaliteli hizmet' bu nedenle ön plana çıktı. Çözüm odaklı hizmetlerimizde 5 ilden tek numarayla aranabilen çağrı merkezimiz, abonelerimizle o güçlü bağın ilk adımıydı. Çağrı Merkezi'nin aramalara yanıt oranı yüzde 98 oranında gerçekleşti. Yüzde 2 kayıp, dünya standartlarındadır.
TİCARİ KURULUŞLARI
'YATIRIMA TEŞVİK ETTİ'
Çalık YEDAŞ'ın en önemli bölge insanına projelerinden biri de 'yatırıma göre enerji desteğini anında sağlamaktır'. Çorum'da sanayinin gelişmesinde bu katkımız çok önemlidir. Bu aynı zamanda şirketimizin bölgedeki misyonu haline gelmiştir. Buradaki sloganımız 'Siz yatırım yapın, Çalık YEDAŞ oradadır ve hazırdır'. Bu nedenle tüm illerdeki kentin üst düzey yöneticileri Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş'ye teşekkür ederken, basın kuruluşları da 'en iyi şirket, en kurumsal şirket ve en iyi yönetici dallarında' bizleri ödüle layık görerek, onurlandırdı. Tabii ki ticari bir kuruluş olarak kârlılık hedeflerimiz var ancak bölgenin yaşam kalitesini yükseltmeyi de kapsayan, sürdürülebilir ilkelerimiz var. Bunlardan taviz vermeden dünyada sadece ilk 500 şirketin kullandığı yüksek teknolojiyi kullanarak, kamu döneminin toplam yatırımının 4 katı EPDK onaylı 5 yılda 500 milyon lira alt ve üst yapı yatırımı yaparak bunları planlıyoruz. Biz bölgedeki varlığımızı hizmet kalitesinin yükseltilmesinin yanı sıra, bölge insanının kültürüyle, sanatıyla, çevresiyle yükseltilmesinden de gurur duyuyor ve buna katkı vererek de sosyal paylaşımlarda da yer alıyoruz. 
ÇALIK YEDAŞ İLKLERİYLE
İZLENİYOR, FARK EDİLİYOR
Çalık YEDAŞ'ın Genel Merkezi'nin Samsun'da olmasına rağmen, komşu ülkelerden ve Türkiye'deki bir çok şirket tarafından izlendiğini biliyoruz. Çünkü bunları günlük olarak yaşıyoruz. Şirketimiz internet sitesinin ziyaretçi sayısı rekor seviyedir. Ayrıca komşu Irak'tan Bölgesel Yönetimin Parlamenterleri 'şirketimizin genel merkezini gezip hayran kalmışlardır'. Çünkü bir özelleştirme sonrası yaşanan gelişmeler ve müşteri memnuniyeti 'neredeyse sıfıra yakın sorunla' devam etmektedir. Ve her geçen gün de ivmeyi artırmaktayız. Uluslar arası standartlarda kalite belgelerini ardı ardına alan Çalık YEDAŞ, KalDer (Kalite Derneği) üyesi ilk ve tek elektrik dağıtım şirketidir. Ve hedefimiz EFQM Avrupa mükemmellik ödülünü almaktır. Gelirler Dairesi Başkanlığı'nın kurumsal vergi rekortmenleri sıralamasında Samsun'da birinciliği alarak ödüllendirilen Çalık YEDAŞ, SGK tarafından da düzenli prim ödediği için ilk 10 içinde yer almış ve yine plaketle ödüllendirilmiştir. Buradaki farklılığımız aslında şudur; Biz şirket olarak hizmet verdiğimiz bölgemizi sahiplendiğimiz gibi önemsiyoruz. Kalkınmayı birlikte planlıyor ve bölgemize katma değer oluşturuyoruz. Bu nedenle de bölge halkı bizleri sadece bir şirket olarak değil, ‘bir paydaş’ olarak benimsiyor. 
Ana sloganımız her şeyi anlatıyor;
ENERJİMİZİ SİZDEN ALIYORUZ.
“Çalık YEDAŞ sadece bölgesel ve ulusal düzlemde değil, uluslar arası düzeyde bir sosyal sorumluluk örneği oluşturuyor”. Çalışmalarımızın tek bir amacı var: örnek oluşturmak. Bölgemizdeki, ülkemizdeki her kurum ve kuruluşa, her sivil toplum örgütüne, her yurttaşımıza örnek olmak istiyoruz. El ele, gönül gönüle verdiğimiz takdirde, inandığımız takdirde, güvendiğimiz takdirde birlikte neler yapabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bizim bütün bunlara enerjimiz var. 
Dağıtımını gerçekleştirdikleri illerde 2030 yılına kadar sözleşmeleri olduğunu ifade eden Türkoğlu, "Toplam bir milyon 660 bin müşterimize hizmet veriyoruz. Biz burada marka olmak ve pazar payımızı yüzde 20'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Sosyal sorumluluk projeleriyle de tüketicilerimize daha yakın olmak istiyoruz. Özelleştirme sonrası 1,5 yılını tamamlamış olan şirketimiz değişimi her alanda yönetmeye başlamıştır. 'Enerjimizi Sizden Alıyoruz' sloganıyla elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe tüm tüketicilerimize kaliteli ve kesintisiz hizmet sunmaya çalışıyoruz." dedi.
Türkiye şimdi Çalık YEDAŞ'ı ve 
Samsun'daki CEO'yu konuşuyor
Geçtiğimiz hafta hem Samsun için, hem de Çalık YEDAŞ için çok farklıydı. Çünkü yaygın basından 40'ın üzerinde temsilci Samsun'a gelmişti. Ekonomi yazarları, muhabirler o şirketi merak ediyorlardı. Henüz daha 1,5 yıllık olan elektrik dağıtım şirketi, kısa sürede vizyonu ve hizmetleri ile güçlü, kaliteli ve öncü bir kuruluş haline gelmişti. 'Türkiye bu CEO'yu izlemeli diyen yaygın basının temsilcileri, Samsun'dan dönüşte bu görüşlerini yayın organlarına da yansıttı. Bir günde yüzlerce haber, çeşitli yayın organlarında yer aldı. İnternette bir çok haber sitesi haberi kullandı. Binlerce haber bir anda internette dolaşmaya başladı. Ve Çalık YEDAŞ, bir çok şirketin hayal ettiği o başarıyı düşleyerek çıktığı yolda, başarısını artık tescillemişti. 
KAYIP KAÇAK 
AZALTILDI
Dağıtım ihalesini Yeşilırmak'tan devraldıkları dönemde yüzde 13'lerin üzerinde olan kayıp-kaçak oranını 5 puan düşürdüklerini belirten Türkoğlu, "Yüzde 13 olan kayıp kaçak oranı yüzde 8'e indi. O da zaten teknik bir kayıp. Belki yüzde 7,5'a da düşürülebilir. Maliyet bazlı fiyatlamaya geçildiğinde bölgemizde kayıp kaçak oranlarındaki bu iyileşmenin müşterilerimize olumlu şekilde yansıması da gerçekleşecek." dedi.
YILLIK 100 MİLYON
LİRA YATIRIM
Çalık YEDAŞ'ın cirosunun 2011 rakamlarına göre 700 milyon dolar civarında olduğunu ve 2012'de ciroda yüzde 10'luk büyüme hedeflediklerini ifade eden Türkoğlu, EPDK'nın belirlediği yatırım rakamlarına göre yıllık 100 milyon liralık yatırım hedefleri bulunduğunu kaydetti. 2015 yılına kadar da bu yatırımları yıllık ortalama 110-115 milyon TL olarak yapmayı planladıklarını belirtti.
Hedef Avrupa 
 mükemmellik ödülü
Çalık YEDAŞ, Avrupa Mükemmellik Ödülleri'ni hedefliyor. Bu nedenle, Türkiye Kalite Derneği KAL-DER ile iyi niyet anlaşması imzalayan tek dağıtım şirketi olan ÇALIK YEDAŞ, ISO 10002: 2006 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Standardı ve ISO 27001: 2005 Bilgi Yönetim Sistemi belgelerini alan ilk ve tek elektrik dağıtım şirketi olma özelliğine de sahip. ÇALIK YEDAŞ'ın kalite yolculuğu, ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesiyle de tescillendi. ÇALIK YEDAŞ, bağımsız bir kuruluşa yaptırdığı ve 5 ilde 2397 denek kullanılan Müşteri Memnuniyeti ve Toplumsal Fayda Araştırma Anketinde müşteri memnuniyetinde yüksek sonuçlar elde etti.
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • PAZAR SOHBETİ01 Temmuz 2012 Pazar 15:43
 • Pazar Sohbeti22 Haziran 2012 Cuma 13:12
 • Pazar Sohbeti17 Haziran 2012 Pazar 13:01
 • Pazar Sohbeti15 Haziran 2012 Cuma 13:19
 • Pazar Sohbeti03 Haziran 2012 Pazar 14:42
 • RAGIP GÖKER'LE PAZAR SOHBETİ30 Mayıs 2012 Çarşamba 14:34
 • Amerikalı Pedo Türk Pedo oldu29 Mayıs 2012 Salı 18:41
 • RAGIP GÖKER'LE PAZAR SOHBETİ27 Mayıs 2012 Pazar 14:25
 • Ragıp Göker'le Pazar Sohbeti.21 Mayıs 2012 Pazartesi 13:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10