• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252
 • Samsun 32 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 36 °C
 • İzmir 30 °C
 • Ordu 28 °C
 • Sinop 28 °C
 • Giresun 30 °C
 • Amasya 40 °C
 • Rize 31 °C
 • Trabzon 30 °C

Türkler, Ermenileri Katletmiş midir ?

AHMED HALEBİ

Osmanlı devleti zamanında, Ermenilerin; ‘Toplu katliama uğradık.’ şeklinde ki suçlamaları, her sene, bazı kişilerin uğraşıları neticesinde, belirli bir tarihte  Avrupa’nın bazı şehirlerinde cadde ve sokaklara çıkıp gösteriler yapmaları alışılagelmiş bir şey olmuştur.

Ermeniler bu tarihte, Türklere düşmanlık yapmak ve İslam devleti imajını karalamak için uğraşır, siyasi ve iktisadi olarak hiç kimseye boyun eğmeden, Avrupa’daki basın organlarını kullanma fırsatı bulurlar.

Türkiye’nin Cidde Başkonsolosu Fikret Özer Beyle, bir konuşmamızda; bu konuyla ilgili birçok kitap okumama rağmen, yinede , konuyu tam anlamıyla bilmediğim için, kendisine, bazı sorular sordum.

Bana çok diplomatik bir cevap verdi.

 Başkonsolos Fikret Özer Bey, Fadi Rano’nun yazdığı; ‘Osmanlılar ve Ermeniler’ adlı kitabı okumamı ve bu kitapta Ermenilerin çok abartı ve asılsız beyanlarını bulacağımı söyledi. Bu makale’yi birden fazla kez okuduğumda, Ermenilerin; diğer dini cemaat ve azınlıklardan farklı yaşadıklarını ve senelerce, sevgi ve mutluluk içinde olduklarını anladım ve gördüm.

Genel olarak; İslam ülkesinde, özel olarak; Osmanlı Devletinde, onlardan büyük elçiler Konsoloslar ve Bakanlar olmuştur. Hatta öyle ki; Osmanlı Devletinde, Sultan’dan sonra en büyük makam olan Sadrazamlık makamında bile bulunmuşlardır.

Fakat onlar, yani Ermeniler; onların başkan ve liderleri ve zengin tüccarları, Osmanlı Devletine, Rusların kışkırtması, İngilizlerin ve Fransızların vaatleriyle ihanet etmişlerdir.

Kiliselerini askeri eğitim kamplarına ve silah depolarına çevirmişler. Osmanlı Devleti’nin parçalanmasının fırsatını bekleyerek, kiliseleri koruyan ve himaye eden kanunlardan da istifade ederek, Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşına girmesi sırasında; ordu, savaşın tam ortasında meşgul iken, Ermeni kuvvetleri büyük bir ihanet içine girmişlerdir. Yaklaşık 150.000 kişiyi Rus ordusu ile hudut bölgesinde öldürmüşler. Osmanlı ordusunun arkasını açmışlardır. Özellikle de; Kafkas bölgesinde ve bilhassa Van ve diğer illerde, Osmanlı Devleti’ne karşı isyan ettiklerini ilan etmişlerdir.Hınçak ve Taşnak isimli Ermeni Örgütleri , Türk , Arap ve Kürt olan  Müslüman ahaliye büyük vahşet uygulamışlar ve korku ve fesadın yayılmasına sebeb olmuşlardır.500.000 müslümanın ölmesine (şehit olmasına) sebeb olmuşlardır.Ermeniler, yaşlı , kadın ve çocukları öldürmüşlerdir. Bu sebeble , Osmanlı Devleti , halkını ve ülkesini  korumak amacıyla , bir kanun çıkararak, Ermenileri askeri açıdan daha güvenli olan ve sınırdan uzak yerlere nakl etmiştir.

  Ermenilerin aslı olmayan beyanlarının tersine diyebiliriz ki  , tazminat verilecek ve özür dilenecekse , Ermenilerin Türklerden özür dilemesi ve tazminat vermesi gerekir. 

Türk Başkonsolosu Fikret Özer Bey , Fadi Rano’nun söyledikleriyle yetinmedi ve şöyle dedi: ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediklerini okumadın mı veya duymadın mı; arşivlerimiz isteyen herkese, sonuna kadar açıktır. Hiç kimse, Türklerin, Ermenilere katliam yaptığını ispat edip belgelendiremez dedi.

Ancak; bu Ermeni meselesi, her sene Türk milletinin imajını ve fotoğrafını kötü göstermek için ortaya atılan bir problem olarak varlığını devam ettirecek,  Türkiye’ye düşman bazı batı ülkelerinin, Türkiye’nin imajına zarar vermek için, hakikat hilafına kullanacakları bir şey olmaya devam edecektir.

 Bu zor durum Türkiye’ye hükmetmek isteyen güçlerin istekleri ve Türkiye’nin önüne konulacak bir engel olarak kalmaya devam edecektir.

                                                                                                   Tercüme Eden Av. Zekai Gül

 

Önümüzdeki hafta, yazıyı tercüme eden Av. Zekai Gül Bağdat’ta olacaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10