• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 8 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 9 °C
 • Amasya 10 °C
 • Rize 8 °C
 • Trabzon 11 °C

zira , Demokrasi , Anarşi Değildir..!

ZEKAİ GÜL

Zillet bir kuyudur ki , düşmekle bitmez .

Allah'ın insana verdiği en büyük nimetlerden biri de özgürlüktür. Kelimenin iştikakından da anlaşılacağı üzere , özgürlük , insanın  ' öz' ünde ' gür ' olmasıdır. İnsanın , haklarına sahip olmasıdır.

Bu da ancak , demokratik bir sistemle mümkündür.

Demokrasi ,en basit şekliyle  : ' Halkın , halk tarafından , halk için ' idaresi şeklinde tarif edilir.

Eski site ( Şehir ) devletlerinde uygulanan demokrasi, örnek bir demokrasi olarak gösterilir.

Demokrasinin değişik şekilleri vardır.  Bunlar : Doğrudan doğruya demokrasi , 2-Temsili Demokrasi 3- Meşruti Demokrasi 4- Ekonomik Demokrasi vs. gibi...

Bizde var olan demokrasi , temsili demokrasidir. Bu demokrasi tipinde vatandaşlar , haklarını temsilcileri , yani ; ( Millet vekilleri ) vasıtasıyla kullanırlar.

Bu şekliyle cumhuriyet ve demokrasimizi ' T.B.M.M.'de  : Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir. ' şeklinde yazılı olan  bu manası büyük söz , çok güzel şekilde ifade eder.

Parlemanter  Demokratik nizamı , en güzel şekilde ifade eden bu sözü iyi anlamak gerekir.  Bu söz iyi anlaşılsın ki , herkesin kafasında var olan şeyin demokrasi olmadığı ortaya çıksın...Bu söz iyi anlaşılsın ki , sabah erken kalkan demokrasi adına nutuk atamasın.

Hakimiyetin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğunu ifade eden bu büyük sözde de görüleceği üzere , ' Egemenliğin ' sahibi millettir.

Millet kavramı : Dün yaşamış , bugün yaşayan , yarında yaşayacak olanları ifade der. Millet kavramı ' Dün yaşamış ve yarın yaşayacak olanlar ile ' halk kavramından farklılık arz eder.

Bu sebeble , millet kavramı bizi , kurucu iradeye götürür. Milletimizi kurtaran ve devletimizi kuran ' M. Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının ' kurucu iradesi 'Egemenlik ' kavramının kullanılması ve nasıl kullanılacağı konusunda belirleyicidir. Çünkü onlar , bu milleti kurtaranlar ve bu devleti kuranlardır.

Anayasamızın dibacesinde , ' Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti ' derler şeklindeki  Türk Milleti tanımı ile ' Egemenlik ' hakkının kime ait olduğu belirtilmiştir. Egemenlik hakkı  , mahkeme kararlarında da görüleceği üzere 'Yüce Türk Milletinindir. '

Yüce Türk Milleti 'Egemenlik ' hakkını temsili demokratik nizam ve kuvvetler ayrılığı içinde 'Yasama , Yürütme , Yargı ' şeklinde kullanır.

Dolayısıyla , kimse : 'ben seçilerek geldim. ' Yasama organı , Yürütme ve Yargı organından öndedir. ' Diyemez.

Yasama , Yürütme ve Yargı her üçüde , 'Yüce Türk Milleti ' adına görev yapan kurumlardır. Biri , diğerinin üzerinde değildir. Türk Milleti , 'Egemenlik Hakkını '  bu üç kurum ile birlikte kullanır. Sadece biriyle değil.

Bizde kuvvetler ayrılığı sistemi caridir. Bu husus , demokrasimiz için elzemdir.

Demokrasimizin kaynağı , hedefi , ölçüsü ve her şeyi Yüce Türk Milletidir.

Seçilen milletvekilleri , temsili vekalet ile seçilmişlerdir. Bu anlamda onlar , seçildikleri bölgeyi değil , Türk Ulusunun tamamını temsil ederler.

 zira , millet vekilleri emredici vekalet ile seçilmemişlerdir.

 Demokratik rejimlerde aslolan birey ve insandır. Özgürlükler , birey için ve bireyler adına istenir. Tarikat , cemaat adı verilen ne idüğü belirsiz kurumlara özgürlük istenmez.

Kurum ve kuruluşlara kanunla sınırlama getirilirken , adı ve yapısı tarikat ve cemaat olan ne idüğü belirsiz illegal örgütlere yasak getirilir.

Sözün özü , demokraside  ' Egemenlik '  Yüce Türk Milletinin ' hak ise ' bu yüce milletin her ferdinin ' dir. yani ,  T.C. vatandaşınındır.

zira , Demokrasi , anarşi değildir...

Ey Türk Halkı ..! İşte istediğin demokrasi budur...

Herkese , sevgi ve selamlarımla....   

* 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

*Yeni adli yıl, tüm meslektaşlarımıza , tüm yargı mensublarına ve adliye çalışanı arkadaşlarımıza hayırlı olsun. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10