loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Başkan Demir'den bir ilginç çıkış daha

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Demir'den bir ilginç çıkış daha
Abone ol
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 153 Kent Yönetim Merkezi için İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarını değerlendirerek, “Alınan karar, bilirkişi raporuna göre alınmış bir karar. Söz konusu yapı bilirkişi raporunda ifade edildiği gibi ‘kıyı kenar çizgisi’ne riayet edilmeden yapılmış bir inşaat değil” dedi.  

Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı kapanış toplantısı dün yapıldı. 41 maddenin görüşüldüğü mecliste konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, açıklamalarda bulundu. 

YENİ OSB HİSSELERİ YATIRILDI 

Demir, “Şu anda merkezde 2 bin 600 dönümlük temiz yapılaşacak olan alanda yeni OSB'mizin bugün hisselerini yatırdık. Bugün bakanlığa gidecek. Önümüzdeki hafta tescili yapılıp kuruluşu tamamlanacak. Bunu sizlere müjde olarak ifade ediyorum. Yatırım bekleyen firmalarımız var. Plan yaparak tahsislere başlayacağız. Firmalarımızın da yatırımları bu sene içerisinde inşallah başlayacak. Samsun'un sanayi ve istihdam hayatına katkı sağlayacak aynı zamanda katma değeri yüksek ürünlerin üretileceği bir OSB olacak. Samsun'da ihracatımız her yıl artarak Türkiye'de ihraç sıralamasında daha üst sıralara gelecek. Bu OSB yatırımı da inşallah şehrimizde bir itici güç olacak” diye konuştu.  
 
MAHKEME KARARI SONRASI İLK KEZ KONUŞTU 

153 Kent Yönetim Merkezi inşaatı ile ilgili İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiğini hatırlatan Başkan Demir, “Bununla ilgili yeni bir karar alıyoruz. Ama şunu ifade etmeliyim ki alınan karar bilirkişi raporuna göre alınmış bir karar. Söz konusu yapı bilirkişi raporunda ifade edildiği gibi kıyı kenar çizgisine riayet edilmeden yapılmış bir inşaat değil. Biz oraya yolcu aktarma merkezi yapıyoruz. Uygulama projesi orada. 153 Kent Yönetim Merkezi binası da aynı şekilde. Orası şehrin ve belediyenin yönetileceği alan olacak. Vatandaşlar belediye ile irtibatını oradan kurar hale gelecek. Bu bir teknik alt yapı hizmeti. Bunu diğer yapılar ile karıştırmayalım. Ticari bir faaliyet yok, kamu hizmeti var. Samsun'a müthiş bir hizmet getirecek bir yapı onlar” ifadelerini kullandı.  
 
SEYYAR SATILARA YER TAHSİSİ 

Seyyar satıcılarla ilgili soruna çözüm için çalıştıklarını belirten Demir, “Sokak aralarında ve yollarında seyyar satıcılara müsaade etmeyeceğiz. Çözüm için de onlara bir yer tahsis etmeyi planlıyoruz. Kent içinde olmayan bir yer yapacağız. Diğer gündemimizde olan konulardan biri de kaldırım işgalleri. Çiftlikte kaldırım işgaline müsaade etmiyoruz. Bu konuda ilçe belediyelerimiz ile bu konuda iş birliği halinde hareket edersek iyi olur” açıklamasında bulundu.  

YENİ DÜZENLEMELER YOLDA  

Eski OMTEL'den 19 Mayıs ilçesine kadar tüm sahille ilgili yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “O yolların nasıl olacağı plan ve proje kararlarına göre belirlenecek. Uygulama projesini gördükten sonra sağlıklı bir proje inşallah çıkacak. O projeye göre plan kararlarını meclise getireceğiz. Proje iki ayda da çıkar bir yılda da çıkar. O bölgede sahildeki yolun çift yönlü olması ulaşım konforu olarak düşünülüyor. Üst yollara sık sık çıkışlar var. Adaptif kavşakları da uygulamaya açtığımızda her kavşakta U dönüşü olmayacak. Yeni düzenlemede Bafra geliş istikametinden sağdaki yan yolu mevcut yola entegre edeceğiz. Yan yola girişler çıkışlar kavşaklardan olmayacak. İncesu bölgesinde SASKİ Genel Müdürlüğümüz bütün alt yapıyı bu sene bitiriyor. Diğer kurumların da alt yapılarını bitirmeleri için toplantı yaptık ve süre verdik. Sahil yolunun o kısmı hariç projenin bitmesini bekleyeceğiz. Bafra'ya giden Atatürk Bulvarı ile planlı yerdeki bütün ulaşım yol üst yapılarını da önümüzdeki sene yapmayı planlıyoruz. SASKİ şu anda yolun üst kısmındaki planlı alanlara da geçti orada çalışıyor. OMTEL'den 19 Mayıs'a kadar çok güzel bir proje hazırlanacak. Adnan Menderes Bulvarı şu anda Samsun'un markası. Proje tamamlandığında birçok marka yerimiz olacak. Aynı projeyi Costal ve Hürriyet arasında da yapacağız. Dünyada 80 kilometre sahili projelendirilerek inşa edilen planlanan ve kullanılan tek şehir Samsun olacak” şeklinde konuştu. 

Mecliste görüşülen maddelerin kabul edilerek karara bağlanması ile toplantı sona erdi.  İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Memişoğlu: Batı Çevre Yolu'ndaki çantacılar kimler? Önceki Haber

Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kuru...

Samsun'da korkunç kaza! Yolcu otobüsü 150 metreden dereye yuvarlandı: Ölü ve yaralılar varSonraki Haber

Samsun'da korkunç kaza! Yolcu otobüsü 15...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar