loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

ACIYI YAŞAMAYAN BİLMEZ

‘Depremle yaşamaya alışmalıyız’ diye konuşuyorlar ya alışamıyor insan ve hep depremde toprak altında kalarak can verenler geliyor aklına. 

Akşam vakti evde yemekteyken önce elektrikler kesildi, sonrasında da yemek yediğim masa sallandı. Erzincan da sallandı. Erzincan yerle bir olmuştu. Çalıştığımız Milliyet Gazetesi için Yener Cabbar ile birlikte yola çıktık, vardığımızda Erzincan’ın büyük bölümünün yerle bir olduğunu gördük. 6.8 büyüklüğündeki depremde 653 kişi can vermişti. Göçük altından çıkarılanlar olmuştu. Erzincan’da acıyı yaşayanları gördük, aynı acıyı birlikte yaşadık. Erzincan’da 8057 bina hasar görmüş ve yıkılanlar olmuştu. Enkazın altından cesetler çıkıyordu, her sağ çıkarılan da umut dağıtıyordu. Yakınlarını kaybedenlerin canhıraş feryatları çınlıyordu kulaklarda, ağlayanların gözlerinden akan yaşlar kuruyordu soğuktan. Biz de o acıyı yaşayanlardandık Erzincan’da.

Acıyı yaşamayan bilmez, evet deprem kuşağında yaşıyoruz, Türkiye’de insanların kalplerinin kırıldığı gibi fay hatları da kırılıyor.

Yine yıkılan evler, yine bu evlerin altında kalan insanlar, kurtarılanlar ve yiten hayatlar var.

Acıyı yaşamayan bilmez, dışarıdan gazel okumak kolay geliyor, Elazığ’da ve Malatya’da olduğu gibi yine ancak çok çabuk unutuyoruz bunları, önlemleri almamakta direniyoruz.

Türkiye’de birçok inşaatların denetlendiğine inanmıyorum. Nasıl malzeme kullanıldığının ölçüldüğüne de inanmıyorum. İlkadım Belediyesi bir çalışma başlattı, metruk binalar yıkılacakmış. Sonuna kadar desteklemek gerekir bunu, orada kötü madde kullananlar ve yatan kimsesizlerin olduğu fısıltı gazetesinde yayılıyor.

Canlar kaybolmadan yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılması ve insanların sağlıklı konutlarda ikamet etmeleri sağlanmalıdır.

Samsun’un tamamında da bir seferberlik başlatılıp binalar kontrol edilmeli ve önlemler alınmalıdır.

Önce binaların nerelerde yapılması gerektiği, yeni yerleşim bölgeleri açılırken getirisine değil, toprak zeminine bakılmalıdır.  Samsun’da Mimarlar ve Mühendisler var, odaları da var, il merkezi ve ilçelerle ilgili zemin etütleri yapılıyor mu acaba merak ediyorum.

Unutulmasın deprem öldürmüyor, insanların ölümüne yol açan denetimsizlik ve hatalı malzeme kullanımlarıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar