loading...
Samsun
DOLAR8.3992
EURO10.1913
ALTIN503.71
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

AMAÇ SEÇİM Mİ, ANAYASA MI?

MHP Gen Bşk Bahçeli mevcut anayasa ve cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirerek, aksaklıkların giderilmesini hedeflediği 100 maddelik bir anayasa taslağı hazırladıklarını açıkladı. Taslağın, Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan ve Ak Parti yetkililerine sunulduktan sonra kamuoyuna madde madde açıklanacağını, ön şartsız diğer partilerle görüşülebileceğini de söyledi Bahçeli.

Yıllardır anayasa çalışması yapanlar veya yaptığı iddia edilenlerden değil de  neden MHP'den geldi anayasa taslağı? ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi de böyle olmamış mıydı? Durup dururken veya birden bire Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ortaya atmamış mıydı? Bahçeli duruyordu, ancak Erdoğan durmuyordu. Erdoğan Rize'de üst yargı mensuplarıyla çay toplarken, ‘Ben anayasaya uymam, anayasayı bana uyacak veya uydurulacak' dediği için Bahçeli, ‘Erdoğan'ın fiili durumunun anayasaya aykırı olduğunu ileri sürerek, sistemi Erdoğan'a uydurmak için bugünkü Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini önermiş ve kabul edilmişti. Yani, durup dururken olmamıştı değişiklik.

Bahçeli, aksaklıkları gerekçe göstererek kendisinin önerdiği değişikliğin de değiştirilmesini öneriyor yeni anayasa değişikliğiyle. Bülent Arınç'ın ‘şeyini şey ettiğim’ dediği gibi olsa da durum böyle. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, anayasal altyapısı hazırlanmadan yürürlüğe giremeyeceği halde uygulandı. Muhalefet de Barolar da üniversiteler de STK’lar da seyretti. 

Anayasal hatta yasal dayanaktan yoksul başlayan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anayasal ve yasal zemine oturtmak için Bahçeli bugünkü tasarıyı hazırlattı. Sistemin yürümediğini, işlemediğini belirtmesi ve yeni sistem önermesinin yanında tüm partilerle ön şartsız görüşülebileceğini ifade etti. Ön şartsız da ne kadar ön şartsız? Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemez maddelerini; milletin Türk, dilin Türkçe olması gibi maddeleri kapsamayacağı belirtildi. Görüşülecek partiler arasında HDP'nin de olup olmayacağı anlaşılmadı. Herkesle her şey mi görüşülecek? Daha önce Anayasa Mahkemesi (AYM)' nin kapatılmasını isteyen Bahçeli’nin hazırlattığı taslakta AYM yüksek mahkeme olarak değil; birincil mahkeme olarak öngörülüyor.

Halk sağlık, geçim derdine çare arayıp bulamazken ve anayasa değişikliği gündeminde yokken böyle bir teklifi Erdoğan'ın yerine Bahçeli'nin gündeme getirmesi bilindik bir durum. Vatandaş anayasa değil derdine derman arıyor. Mevcut yönetim vatandaşın derdine derman olamayacaksa seçim istiyor, anayasa değil. Siyaset vatandaşın sorunlarının çözülmesi için  yapılır. Sorun yoksa seçime de gerek yok, sorun çoksa erken hatta baskın seçime de gerek var. Erdoğan da bu ihtiyacın farkında. Anayasa değişikliği çalışmaları anayasayı değiştirmek için değil;  erken seçimin bir parçası olarak vatandaşın gündemine getiriliyor. Vatandaşın can alıcı sorunlarının yerine başka konuların konuşulmasını sağlamak, vatandaşların  dikkatlerini başka konulara çekmek, değişiklik olmayacağı halde olacakmış gibi seçmene yeni bir şey vermeden oyunu konsolide edebilmek için yapılan çalışmalar da seçimin yakın olduğunu gösteriyor. Anayasa çalışması olarak görülen çalışmalar aslında seçim çalışmasıdır.

POLİSİN GÖRÜNTÜLENMESİ

Dünyanın birçok yerinde polislerin çalışma alanları; karakollarda, emniyet binalarında, sorgu salonlarında, polisin şapkasında, kullandığı araçta kamera vardır. Bu kameralar zaman zaman polisi zaman zaman da polisin gözaltına aldığı veya sorguladığı kişiyi korur. Bazen polis kötü muamele yapmadığı halde yaptığı iddia edilir. Bazen de sanık veya amiri tarafından polise kötü muamele yapılır.  Gözaltına alınanı polisten, polisi amirin kötü muamelesinden veya gözaltındakinin iftirasından kamera korur. Polisin yaptığının kaydedilmesinin suç olup olmadığına polis değil ancak yargı karar verebilir. Polisin görüntülenmesinin ne kadarı özel hayatın dokunulmazlığı kapsamımda ne kadarının görevini yapmasının engellendiği anlamında değerlendirilmesi polisin değil yargının işidir.

 Polisin görüntülenmesinin yasaklanması karartmadır. Yapılanların gizlenmesidir, üstünün örtülmesidir. 

Emniyet Gen Md ‘ünün genelgesi hukuksuzdur. Hukuk devletinde ne polis ne cumhurbaşkanı hiç kimse anayasa ve yasalardan alınmayan bir yetkiyi kullanamaz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar