loading...
Samsun
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ANAHTARLARI TOKİ’YE TESLİM EDİN

Samsun’un 200 Evler Mahallesi’nde taksitlerini ve gecikme faizlerini ödeyemeyen Roman vatandaşlardan 15 gün içinde anahtarların TOKİ’ye teslim edilmesi istendi.

Samsun’un “Gecekondu Dönüşüm Projesi” ile 200 Evler Mahallesi’ndeki yeni binalara taşınan vatandaşların taksit ve gecikme faizlerini ödemedikleri gerekçesiyle 15 gün içinde evlerinin anahtarlarını TOKİ’ye teslim etmeleri istendi.

Canik İlçesi’ndeki 200 Evler Mahallesi’ndeki 256 konukluk TOKİ Projesi, 2008 yılında bölgedeki gecekonduları yıkılan vatandaşlara taksitle satılmıştı.

TOKİ adına Halk Bankası tarafından Üsküdar 6. Noterliği’nden Samsun’daki Roman vatandaşlara çekilen ihtarnamede özetle şöyle denildi:

“4/11/2021 tarihi itibariyle hesabınızda ödenmemiş görülen borca tahakkuk eden gecikme faizi 19,737,24 TL olmak üzere toplam 55,417,48 TL borcunuzu bu ihtarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödeme gününe kadar işleyecek faiz ve diğer fer’ileri ile birlikte ödemeniz gerektiğini, aksi halde aksi halde başkaca hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın idaremizle imzalamış olduğunuz Gayrimenkul Satış Sözleşmesi feshedilmiş sayılacağından, bu nedenle sözleşmenin fesih konulu maddesi doğrultusunda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca taşınmazın stoğa çekilip satışa sunulacağı, fesih tarihine kadar tarafınızdan yapılan ödemelerin faizsiz olarak iade edilebilmesi için öncelikle emsal kira ve tahribat karşılığını belirlemek üzere gayrimenkul/taşınmazın ekspertizi yapılacağından; gayrimenkulü 15 gün içinde tahliye ederek anahtarlarını Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na teslim etmenizi ya da gayrimenkulü iade etmek istemeniz halinde ise iade etmek istediğinize dair dilekçenizle birlikte ilgili banka şubesine başvurmanız gerektiğini ihtaren bildiririz.”

200 Evler Mahallesi Muhtarı Erdoğan Desteci, 264 hanede ortalama bin 400 kişinin yaşadığını ve sokağa atılmak üzere olduklarını söyleyerek yetkililerden yardım istedi.

Muhtar Desteci şu ifadeleri kullandı:

“264 hane ve mahallede ortalama bin 385 kişiyiz. ‘Çıkın’ diyorlar, hepimize ihtar gönderdiler ve ’15 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz evlerinizi terk edin’ diyorlar. Binin üzerinde insan sokakta kalacak. Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan yanlış yapmayan, doğru yolda giden vatandaşlarız. Evlerimizi terk edemeyiz. Bize o zamanın parasıyla 185 lira her ay ödemek şartıyla bir rakam çıkarttılar. Ancak vatandaş bu parayı, normal bir geliri olmadığından dolayı ödeyemedi. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 157 taksit borucumuz var. Dolayısıyla bize tahliye kararı çıktı. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan, yanlış yapmayan, doğru yolda giden vatandaşlarız. Bize sahip çıkılmazsa yürüyüş yapmaya başlayacağız. Ankara’ya Cumhurbaşkanı’mıza yürüyeceğiz. Hükümetin bizim yanımızda olduğuna inanıyorum.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar