loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ANIT PARK VE ONUR ANITI

Atatürk Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı.

Samsun halkı, Atatürk’ü ve bu önemli olayı ölümsüzleştirmek amacıyla Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktada bir anıt heykel yaptırmaya karar verdi.

Heykel 1928 yılında Avusturyalı sanatçı H. Krippel’e sipariş edildi. Yapımı 1931 yılı sonlarına kadar sürdü, Sanatçıyla 1928 yılında 37 bin dolara anlaşıldı.

Anıt Viyana’da tunca döküldükten sonra Samsun’a getirildi.

Anıtın açılış töreni İnönü Zaferi’nin yıl dönümü olan 10 Ocak günü yapılması düşünüldü, ancak bazı hazırlıkların yetişmemesi dolayısıyla 15 Ocak 1932 günü yapıldı.

Anıtın açılışı dolayısıyla Atatürk’e çok sayıda saygı, şükran ifade eden telgraf çekildi.

Atatürk’ün cevabı telgrafı şöyle oldu:

“Muhterem Samsun halkının şahsıma karşı besledikleri asil duygularının kıymetli bir tezahürünü bildiren telgrafınızdan pek mütehassıs oldum. Teşekkür, muhabbet ve selamlarımın muhterem halka arzını rica ederim.”

Samsun'un İlkadım ilçesindeki Anıt Parkı'nda bulunan şehrin simgesi hâline gelen Onur Anıtı hakkında kısa bu bilgiyi paylaştıktan sonra konumuza dönelim.

Mustafa Kemal'in Samsun’a çıktığı noktaya dikilen anıt Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan o anı simgelediği için Samsun’a gelenler Onur Anıtı görmeden, önünde fotoğraf çektirmeden ayrılmıyorlar.

Samsun’un simgesi olan Onur Anıtı’nın bulunduğu Anıt Park’a şöyle bir göz atınca bekçi ya da zabıta gözükmüyor.

Anıt Park’ta güvenlik zafiyeti hemen göze batıyor.

Anıt Park’ta bulunan çocuklar için oyun alanı da Samsun’a yerleşen Iraklıların, Suriyelilerin parkına dönüştü.

Oyun alanından sadece çocuklar yararlansa iyi, büyükler de çocukları aratmıyor!

Zaman zaman meydana gelen kavgalarda kullanılan sopaları kavgaya karışan mülteciler parkta sakladıkları yerden alarak kavga aracı olarak kullanıyorlar.

Anıt Park’a gelenlerin de gün boyu yararlandığı, çayını kahvesini, meşrubatını içtiği, tostunu böreğini yediği Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen kafe de her nedense anlamsız şekilde kaldırılarak incik-boncuk satış yeri haline dönüştürüldü.

Var olan tuvaletler de bakımsız ve sabah 9’dan önce açılmıyor!

Daha bunun gibi birçok sorunun yaşandığı Anıt Park’a Büyükşehir Belediyesi’nin el atması, öncelikle bekçi yada zabıtanın Anıt Park’ta olması gerekiyor.

Ayrıca Iraklı ve Suriyelilerin kullandığı çocuk oyun alanı da bu kadar başıboş bırakılmamalı.

Anıt Park, Onur Anıtı Samsun için çok büyük önem taşıdığı gibi Samsun’a gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilk ziyaret ettiği yer olması açısından Samsun’a yakışır bir halde olması gerekiyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar