loading...
Samsun
DOLAR9.2775
EURO10.7613
ALTIN525.44
N. ALPER CABBAR

N. ALPER CABBAR

Mail: alpercabbar55@gmail.com

Araştırma'da şok eden görüntülerin perde arkası

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'korona testi' yaptırmaya giden vatandaşlarla virüs taşıyan hastaların aynı ortamda ve kuyrukta sıra bekletildiği iddiaları bir vatandaşın tepkisine neden olmuş, tartışmalı anlar sosyal medyaya yansımıştı.

Olaya polis ve hastane güvenliği müdahale ederken, İl Sağlık Müdürlüğü ya da hastane yönetimi tarafından ortaya atılan iddialara yönelik resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Gazetemizde yer alan haber sonrası Araştırma Hastanesi'ndeki üst düzey bazı yöneticilerle yaptığımız görüşmede, şu ifadeler dikkat çekti;

"Samsun'un tüm yükü bizim hastanemizde. Özellikle yurt dışından gelen vatandaşlara mecburi korona testi yapılması birinci etken. Ayrıca hastalık belirtisi görülen vatandaşlar da direkt olarak bize yönlendiriliyor. Hal böyle olunca yoğunluk, kuyruk ve tartışmalarda beraberinde geliyor. Zaten pandemi döneminde pilot hastanedeydik, bugün de aynı şekilde tüm testler bize gönderiliyor. Kim hasta kim değil bilemiyoruz. Gelen vatandaşlarda test yapılmadan önce 'virüs varmı?' bilemiyoruz. Test sonucu ortaya çıkıyor. Pozitif ise bu zamanda diğer sırada bekleyen vatandaş tepki gösteriyor. Buna çözümü bulacak olan Sağlık İl Müdürlüğü. Ayrıca yurt dışında gelen vatandaşlara testi Halk Sağlık Müdürlüğü'nün yapması gerekiyor ancak o vatandaşlar da bize yönlendiriliyor. Araştırma Hastanesi personeli yoğun bir şekilde mesai yapıyor. Çok başarılı bir pandemi dönemi geçirdik. Bugün var olan bu yoğunluğun, kuyruğun sorumluluğu biz de değil. Bize vatandaş test için geliyor, 'virüs var mı, yok mu' test yaptıktan sonra tespit edince, gerekli müdahaleyi yapıyoruz."

Araştırma'daki kuyruğun, tartışmaların sonlanması için Sağlık İl Müdürlüğü'ne görev düşüyor.

Hastane yönetimi ve çalışanları; 'tüm korona testlerinin kendilerine yüklenmesinden rahatsız.'

Vatandaş da haliyle gördüğü manzara karşısında 'korkuyor.'

Tartışmalar da beraberinde geliyor...

Özellikle bayram sonrası artan vaka artışlarını dikkate aldığımızda, bir de yurt dışından gelen vatandaşlara 'mecburi test' uygulaması, Araştırma Hastanesi'ni personelini 'yormuş durumda.'

Hastane yönetiminden aldığımız bilgilere baktığımızda, 'ikinci bir pandemi hastanesi' şart...

Daha sonra olumsuz şeyler yaşanmasın diye gündeme 'not düştüm.'

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar