loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Asmaray (Teleferik) Ulaşımı 

Teleferik ya da Asmaray sistemleri ulaşım alternatifleri arasında çokça geçmeye başladı. Dikilebilen iki ve daha çok direğe asılarak kurgulanan sistem, hem maliyet ve hem çevreye uyum ve hem de yatırım kolaylığı açısından öne çıkıyor.
Teknolojik gelişmeler sonucunda her geçen gün yeni sistemler kurgulanıp devreye alınmaktadır. Geleceğin ulaşım alternatifleri arasında yer alan asmaray, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de de hızla gelişerek yayılmaktadır.

Özellikle sırtlarda, tepelerde direk dikilecek kadar yer temin edilmesi işin kurgulanması için yeterli olabiliyor.
İstanbul Boğazı çevresinde kurgulanacak bu sistem; şehir içi ulaşımın yanı sıra esasen turizm açısından çok daha fazla fayda sağlayabilecektir.
Tahminimiz ve beklentimiz odur ki, yakın zamanda yaygın bir şekilde asmaray (teleferik) sistemlerini çok daha fazla şehirlerimizde görmeye başlayacağız.

İstanbul ve Beykoz’da teleferik
Bu arada İstanbul’un Avrupa yakasında  teleferik  bulunuyor, Ancak Anadolu yakasında henüz yok.  Eyüp ve Maçka Parkı’nda teleferik yer almaktadır ve İstanbul Boğazını geçecek ve de Beykoz’da  planlanan teleferiklerle Anadolu yakası da bu alternatif ulaşımdan nasibini almaya başlayacaktır. 
İstanbul Boğaz'ının en gözde yerleşim yerlerinden olan Beykoz'da Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına teleferik kurulması için çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Paşabahçe sahilinden Boğaz’daki en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 km mesafelik bir gezintiyle Boğaz'ın seyrini sağlayacak. Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına erişimi sağlayacak teleferik ile sahilde yapılacak marinaya gelen tekne ve yatlar da ormanlık mesire alanında kurulacak piknik alanına ulaşabilecek. Ayrıca Yuşa Tepesi'ne ulaşımı sağlayacak ikinci teleferik ile Boğaz'ın tüm güzellikleri seyredilerek erişime sunulacak.

Dünyada hangi şehirlerde kullanılıyor
Dünyanın bir çok kentinde teleferik sadece keyif için değil, ulaşım amaçlı da kullanılıyor. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, İspanya, Çin, Malezya, Güney Afrika, Brezilya gibi ülkelerde yaygın. Londra, San Fransisko, Rio de Janeiro, Hong Kong, Cape Town gibi büyük şehirlerde teleferik hem günlük ulaşımda kullanılıyor, hem de turizme hizmet veriyor. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar