loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ATATÜRK’ÜN BİLİM İLE İLGİLİ SÖZLERİ

* Bilim, gerçeği bilmektir.

* Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.

* Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

* Müspet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık dileğidir.

* Biz uygarlıktan, ilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona göre yürüyoruz.

* Hissiyatı ve vicdani telakkiyati, ilim ve fenle besleyip eğiterek toplumun gerçek huzur ve saadetine çalışmak ulvi bir görüştür.

* Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.

* Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

* Bir başka çağdan kalma adetlerinizde, alışkanlıklarınızda direnirseniz, cüzzamlılar, paryalar gibi tek başınıza kala kalırsınız. Benliğinize bağlı kalın ama, gelişmiş uluslar için gerekli olan şeyleri Batı’dan almasını bilin. Yoksa, bilim ve yeni düşünceler sizi bir lokmada yiyip bitirebilirler.

* Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müsbet ilimdir. Bunun içindir ki milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan zekasını, bilime bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu, her zaman ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besliyerek geliştirmek milli ülkümüzdür.

*****

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bilim ile ilgili sözlerini neden anımsatma gereği duydum.

Anlatayım.

19 Mayıs 1919’un 100. Yıl Kutlamalarının devam ettiği Samsun’da, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliği ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan “Samsun Bilim Merkezi ve Planetaryum” inşaatı tabelası ile kaldı da ondan anımsatma gereği duydum.

Atatürk Şehri Samsun’da gençlere bilimi sevdirecek, laboratuvar ortamında fiziksel ve kimyasal deneyler yaparak kolay öğrenmelerini sağlamak amacıyla 2014 yılında projesi hazırlanarak Tekkeköy ilçesinde açılması planlanan Samsun Bilim Merkezi ve Planetaryum projesi iptal edildiği için anımsatma gereği duydum.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın adını Ulusal Kurtuluş Savaşının ilk kıvılcımının yakıldığı 19 Mayıs 1919’dan alan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde katıldığı bir konferansta kendisine sorulan bir soru üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri projeye verdikleri desteği neden çektiklerini “Yerin bulunduğu noktanın tercihi sıkıntılıydı. Ama biz onu da kabul ettik. Defalarca yazı yazdık Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne, sonunda iptal ettik.” şeklinde açıkladığı için anımsatma gereği duydum.

Samsun’u yönetenlerin Bilim Merkezi’nin Samsun ve bölge için yeterince önemini kavrayamadıkları için anımsatma gereği duydum.

(Bilim, gerçeği bilmektir. Mustafa Kemal Atatürk)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar