loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BAĞIMSIZLIĞIN ATEŞİ

“Ulusal Kurtuluş Savaşı, halkın değerini gücünü çok iyi bilen bir önderin Mustafa Kemal Atatürk’ün çevresinde halkın verdiği bir savaştır. Bu savaşı halka anlatmak demek, Atatürk’ün dayandığı halkın bu savaşa katkısını anlatmak demektir.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

“Dünyanın kurtuluş savaşları yaşadığı dönemde bağımsızlıkla ve devrimle biten ilk Ulusal Kurtuluş Savaşını, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu halk vermiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşlarının babası Mustafa Kemal Atatürk ise, bu savaşların ilk onurlu oğulları ve kızları da bizim halkımızın bağrından, bu toprakların tükenmez insan kaynağından çıkmıştır. Böylece Atatürk’ün savaşı, Türk halkının savaşı haline gelmiş.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

“Kurtuluş Savaşını, Atatürk’ü can kulağı ile dinleyenlere, dinlerken o günleri yaşayanlara, o günleri özleyenlere anlattım.” diyor Ceyhun Atuf Kansu.

Ceyhun Baba böyle anlattı birçok yapıtında Kurtuluş Savaşımızı ve Atatürk’ü, oğlu Işık Kansu babasının yapıtlarından derleyerek bir metin hazırladı.

Bizler de ODTÜ THTB Öğrencileri ve Mezunları bu güzel anlatıyı, Ceyhun babanın, Kurtuluş Savaşının tarihinden çıkardığı yiğitlemeyi, koçaklamayı, THNT Halk Tiyatrosu Biriminin hazırladığı kurguya halk türküleri ve oyunlarını bezeyerek sunaya çalıştık.

İzleyenler duyumsasın, duyumsayanlar içselleştirsin, o yıllar hiç unutulmasın, verilen savaşım, Cumhuriyet kazanımları yol göstericimiz olsun.

Kurtuluş Savaşımızın, Kuruluşumuzun, Cumhuriyetimizin nice 100 yılları kutlansın.

X          XX

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde bine yakın Samsunlunun ayakta alkışladığı “Bağımsızlığı Ateşi” adlı gösterinin tanıtım broşüründe yer alan yazıdan da anlaşıldığı üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) 1961 Kasım’ında ilk öğrenci topluluklarından biri olarak kurulan Türk Halk Bilim Topluluğu (THBT) 70’den fazla ekibiyle unutulmaz bir gece yaşattı.

Türk Halk Bilim Topluluğu Kurtuluştan Cumhuriyete giden yolda yakılan Bağımsızlığın Ateşi ile Samsunlu sanatseverlere 100 yıl öncesini yaşattı.

Gösterinin sonunda Ceyhun Atuf Kansu’nun oğlu Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işık Kansu’ya Bandırma Vapuru maketi anı plaketi olarak takdim edildi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar