loading...
Samsun
DOLAR9.2175
EURO10.7477
ALTIN528.96
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

BELEDİYE’DE ALINAN RÜŞVET DEĞİL;  ‘Yüzde 10 KOMİSYONDUR’

Samsun Büyükşehir Belediye  Başkanı Mustafa Demir'in Terme Belediyesi'nde Muhtarlık İşlerinden sorumlu müdürken, Büyükşehir belediyesi’ne Mali İşlerden Sorumlu Daire Başkanı olarak atadığı Bahattin K. hakkındaki rüşvet iddialarıyla ilgili yapılan operasyonda; evinde milyonlarca liranın ele geçirilmesinin yanında arabasında çay paketlerinin altında Müteahhit YT’nin verdiği 30 bin liranın ele geçirildiği mahkeme kayıtlarında yer aldı.

Müteahhit YT, Belediye’den alacağının bir kısmı olan 300 bin lirayı alabilmek için yüzde 10 komisyon olarak 30 bin lira vermeye zorlanmış, Müteahhit ‘Rüşvet vermekten’,  BK ise rüşvet almaktan tutuklandı. O zaman da belirttiğim gibi; Müteahhit, rüşvet vermemiş; hak edişini alabilmek için komisyon vermeye zorlanmıştır.

Rüşvette karşılıklı yarar söz konusuyken burada Müteahhit kendi parasını komisyon vererek almak zorunda bırakılmış, yararı değil; zararı söz konusu olmuş.  ‘Olmaz işi oldurmak’ için verilen para rüşvettir. Yasal olarak alması gereken parayı alamadığı için verdiği para ise ‘komisyon’, işlenen suç irtikaptır. Bu nedenle YT, itirazı sonucu iki hafta sonra Sulh Ceza Hakimliğince tahliye dildi.


Rüşvet suçunu düzenleyen TCK md. 252 “rüşvet veren ve alanlara haksız menfaat sağlanması”, suçun en önemli maddi unsuru olarak kabul etmiştir. Rüşvet suçundan farklı olarak kamu görevlisinin nüfuzunu kullanarak belli yoğunlukta baskı veya hileli davranışlar sergilemesi ile oluşan suç irtikaptır.

İrtikap, kamu görevlisinin kamu görevinin sağladığı yetki ve imkanları kötüye kullanarak mağduru kendisine veya başkasına yarar sağlamaya mecbur bırakmasıyla oluşan suçtur. İrtikap suçu, takibi şikayete bağlı olan suçlar kategorisinde değildir. Bu nedenle, savcılık suçun işlendiğini öğrenir öğrenmez kendiliğinden (resen) soruşturma başlatıp, işlenen suçları ve BK’nın bu kadar parayı tek başına nasıl tahsil ettiğini tüm yönleriyle araştırıp yolsuzluğu ortaya çıkarmalı, şüpheli veya şüphelilerin yargı önüne çıkarılmasını sağlamalıdır.

ESKİ TÜRKİYE’DE  BURS ÖĞRETMEN MAAŞININ 1/3’Ü İDİ!

CUMHURBAŞKANI/Akparti Gen Bşk Erdoğan, ‘Gençlere eski Türkiye’yi anlatın’ dediği için anlatıyorum. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yer bulamayan, kiralar yüksek olduğu için ev tutamayan veya şehir merkezlerinden uzak varoşlarda; güneş görmeyen gecekondularda veya cemaat yurtlarında kalmak zorunda kalan öğrencilere söylüyorum:

1980’den önce öğrenci burs/kredisi öğretmen maaşının üçte biri kadardı. 500 tl burs alarak okudum, 1977’de öğretmen olarak atandığımda 1500 tl maaş aldım, eski öğretmenler de aşağı yukarı 1550 lira alıyorlardı. O zaman Türkiye ‘70 Cent’e muhtaç’ ve ekonomimiz bu kadar ‘iyi’ değildi. Eskiyle kıyaslanırsa bugün yüksek öğretim burs ve kredileri 2500 liradan az olmamalı. Eskisi kadar olacaksa; 1500 liradan az olmamalı.

Yurt ve barınacak yer bulamadığı için FETÖ yurtlarında kalmak zorunda bırakılan öğrenciler, daha sonra 26 kriterde toplanan FETÖ/PDY faaliyetlerinden hiçbirine katılmadıkları halde kamu görevlerine atanamadılar, mağdur edildiler. Şimdi de burs veya krediler yetersiz, kiralık ev fiyatları dudak uçuklatacak düzeyde KYK yurtlarında yer yok.

Devlet de durumun farkında ki şirketlere konut üretimi için vergi muafiyeti getiriyor, konut üretimini teşvik ediyor. Ucuz konut üretilene kadar öğrenciler nerede, nasıl kalıp, hangi şartlarda hangi parayla okuyacak?  Kurt kuzuya şah olsa bu kadar adaletsiz davranmaz! Mazlumun ahı devirir şahı! Hz Ali ‘devletin dini adalettir’, Nizamülmülk ‘İnançsız yaşanır, ancak adaletsiz yaşanmaz’ diyor.

Gençlerimizi eğitmeden geleceğimizi nasıl garanti altına alcağız; Diyanet İşleri Başkanlığı, Kızılay devasa bütçeleriyle dünyanın öbür ucuna yatırım yaptıklarını söylerken, burunlarının ucundaki mağduriyeti görmüyorlar mı, neden yurtlarını gençlere açmıyorlar? 

Makale Yorumları

  • Koçak17-09-2021 11:59

    Eskiden belediyeler ve Kızılay da yurtlar yaparlardı.Şehirlerin ekonomisine katkı sağlasın diye üniversiteler açılırken, barınma/ yurt işleri yok sayıldı.Maalesef...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar