loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BU FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKINIZ

Önce fotoğrafa dikkatli bakınız.

Bir daha bakınız.

Tükenmişliği göreceksiniz.

Sonra bir kadın sağlık çalışanının sosyal medya hesabında yapığı paylaşımı dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Ondan sonrada kent merkezlerinde tıka basa dolu kalabalık ortamlara mı gireceksiniz, alışveriş merkezlerine mi gideceksiniz, sahilde grup halinde piknik mi yapacaksınız, dolu olan toplu taşıma araçlarına mı bineceksiniz karar veriniz.

İşte kadın sağlık çalışanının fotoğrafa konu olan paylaşımı:

“15 gün önce Covid-19 geçiren hastama tulum, 2 cerrahi maske, 1 N95 maske, 2 bone, vakumlu gözlük ve siperlikle diş tedavisini yaptıktan sonra en alta taktığım cerrahi maskem ve ben sırılsıklamdık. Bütün gün böyle gezinmek zorunda kalan meslektaşlarımın halini düşünün ve tedbiri elden bırakmayın.”

Fotoğraftan sonra Samsun’un haline bakalım.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı 'illerde 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayısı haritasında' 100 binde 458,53 vakaya sahip olan Samsun yine birinci sırada yer aldı.

Çok yüksek riskli iller arasında başı çeken Samsun, normalleşmeye en uzak il olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Haftalık vaka sayısı ve vaka yayılım oranı giderek artan Samsun, son açıklanan verilere göre yine Türkiye'de nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü il oldu.

Samsun'da 27 Şubat-5 Mart arasında 100 binde 348,36 olan vaka sayısı, 6-12 Mart tarihleri arasındaki haritada 100 binde 458,53'e yükseldi.

Bakan Fahrettin Koca'nın açıkladığı korona virüsü vaka sayılarında Samsun ve Sinop'taki artışlar dikkat çekti. Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ile diğer kamu hastanelerinin yoğun bakım servislerinin dolu olduğu da öğrenildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı vaka sayısı haritasında Samsun’un birinci sırada yer almasını değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya “Bu vakaların mutant virüs olabileceğini aylar önce söyledik ve önümüzdeki daha bulaşıcı ve öldürücü mutasyonlar için araştırma yapılması ve toplumun uyarılması gerektiğini söyledik.

Artık sadece Covid-19 hastası bakıyoruz ve bitmiyor. Ne sonu geliyor nede vakalar hafifliyor. Ağır, daha da ağır vakalar geliyor. Artık yorulduk. Lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın. Mevcut aşıya engel olan herkesi susturun, riskli gruplar aşılanmalı” dedi.

Başka söze gerek var mı?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar