loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BÜYÜKŞEHİR’E AİT YERİ SATILIĞA ÇIKARMIŞ

Canik Belediyesi’nin Tapu’da Samsun Büyükşehir Belediyesi adına kayıtlı Yeni Mahalle 12488 ada 2 parselde bulunan imar planında konut + ticaret alanı z + 8 katlı olarak gözüken 1.026 metrekare taşınmazı satmak için ihale açtığı ortaya çıktı.

CHP’li Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hasan İpek, Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Canik Belediyesi’ne devredilme kararı alınan ancak Canik Belediyesi’nin tapuda üzerine almadığı söz konusu taşınmazı Canik Belediye Meclisi’nin 03.04.2020 tarih ve 24/1 sayılı kararı ile Belediye Encümeni’ne verdiği yetki gereğince satış kararı almasını meclis gündemine taşıdı.

İhaleye çıkarılan taşınmazı Canik Belediyesi’nin borçları nedeniyle üzerine konabilecek haciz işlemlerini göz önünde bulundurarak tapuda belediye adına tescilini yaptıramadığını söyleyen Hasan İpek, tapuda Büyükşehir Belediyesi adına kayıtlı gözüken arsanın ihaleye çıkarılması konusunu mecliste sordu.

CHP’li Hasan İpek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e şu soruları yöneltti:

“1. Tapu kayıtlarında Samsun Büyükşehir Belediyesine ait 12488 ada 2 parsel, Canik Belediyesince satılmak maksadıyla taşınmaz mal satış ilanına çıkartılmıştır. Canik Belediyesine ait Taşınmaz Satış ilanı ekde sunulmuştur.

2. Söz konusu satış ilanında ‘Canik Belediye Meclisinin 03.04.2020 tarih ve 24/1 sayılı kararı ile Belediye Encümenimize verdiği yetki gereğince’ denmektedir. Bu tarihte Tapu kayıtlarında Samsun Büyükşehir Belediyesine ait bir taşınmazla ilgili satış kararını Canik Belediye Meclisi nasıl almıştır?

3. Büyükşehir Belediyesi Meclisince, Canik Belediyesine aktarılmasına ilişkin meclis kararı olsa da Tapu kayıtlarını almadan böyle bir işleme başvurulmasının amacı nedir. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin bilgisi var mıdır?

4. 02.09.2020 tarihinde satışı yapılacağı ilan edilen taşınmaz, satılmış mıdır, satıldıysa, ücreti hangi Belediyenin hesabına yatırılacaktır, bu satış hukuken geçerli midir?”  

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, sorulara yazılı yanıt vereceğini bildirdi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar