loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘BUZAĞI’ SEFERBERLİĞİ

Atakum Belediyesi’nden “Atakum Belediyesi’nden ‘Buzağı’ seferberliği” başlıklı bir haber servisi yapıldı.

Haberde “Buzağı Yaşam Evi” inşasına başlandığı bildirildi.

Servis edilen haber özetle şöyle:

“Atakum Belediyesi, 'Köyüm Köylüm' projesi kapsamında kırsal bölgelerde yerli üreticileri desteklemek ve üretimdeki verimlerini artırmak hedefiyle 'Buzağı Yaşam Evi' inşasına başladı. İhtiyaç duyulan her mahallede yüzlerce kurulması hedeflenen yaşam evleri sayesinde buzağılar sağlıklı biçimde büyüyecek

Atakum Belediyesi tarafından yerli üreticiye destek olmak amacıyla çalışmaları hızla devam eden Köyüm Köylüm projesi kapsamında, Atakum'unÇatmaoluk Mahallesi'nde 'Buzağı Yaşam Evi' inşasına başlandı. Buzağıların dünyaya gözlerini açtıktan sonraki ilk aylarda hayati önem taşıyan süreçte, sağlıklı gelişmeleri ve yaşama tutunmaları için gerçekleştirilen anlamlı çalışma sayesinde Atakum'da yüzlerce üreticiye destek olmak hedefleniyor.”

Haber iyi, fotoğraf kötü!

Köşemdeki fotoğraflardan birinde Atakum Belediyesi’nin “Köyüm Köylüm” projesi kapsamında tahta parçalarından inşa (!) ettiği “Buzağı Yaşam Evi” diğerinde ise bir başka “Buzağı Kulübesi” görülüyor.

Fotoğraf kareleri tahta parçaları birleştirilerek yapılan ev(!)le modern kulübe arasındaki farkı iki fotoğraf ortaya koyuyor.

Belediyenin “Buzağı Yaşam Evi” adını verdiği “Buzağı Kulübesi” şu bakımdan önemli:

Buzağıların, iyi havalandırılan, ancak hava akımının/cereyanın olmadığı temiz ve kuru bir yatağın olduğu ortama ihtiyacı vardır.

Enfeksiyonlar buzağılar arasında çoğunlukla hava yoluyla yayılmaktadır. Bu nedenle enfeksiyona neden olan organizmaların uzaklaştırılmasını sağlamak için iyi bir havalandırmanın olması hayati öneme sahiptir.

Aynı zamanda iyi havalandırma, nem oranındaki artışı engelleyerek de virüs/bakterilerin canlı kalmasını önleyecektir.

Buzağıların barınaklarına özen gösterilmelidir. Buzağılara doğumdan hemen sonra yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürebilecekleri barınak koşulları sağlanmalıdır.

Buzağılar günde en az 18 saat yatarlar, bu nedenle dinlenmek için temiz bir hava ile iyi bir yatak (temiz, kuru ve yumuşak) olmazsa olmazdır.

Her bir buzağı kulübesi; buzağıların içerisinde çok rahatlıkla hareket edebileceği temiz hava alabileceği ve dolaşabileceği bir dış alana sahip olmalıdır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar