loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

CHP 3.100 İSTEDİ 4.500 VEREN OLDU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter üzerinden asgari ücrete dair bir açıklamada bulundu. “Asgari ücretin açlık sınırının altında olması kabul edilemez” diyen Kılıçdaroğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Asgari ücretin açlık sınırının altında olması kabul edilmez. Asgari ücret ile geçimini sağlamaya çalışan yurttaşlarımızın, insani yaşam koşullarına kavuşabilmesi için asgari ücretin en az 3100 TL olması ve asgari ücretin vergiden muaf olması gerekmektedir."

Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım üzerine belediye başkanları harekete geçti.

Halen 2324 lira olan asgari ücretin insanca yaşam koşullarını sağlamaktan hayli uzak olduğunu belirten işçi sendikaları, Hükümet'e bu gerçeğe uygun bir rakam için çağrı yaparken CHP'li belediyelerin attığı adım dikkat çekti.

Manisa'nın CHP'li Akhisar Belediyesi, asgari ücretin 3100 liranın altında olmayacağını duyurdu. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "2021 yılında yüzler gülsün diye belediyemizde çalışan emekçilerimizin asgari ücreti 3.100 TL’den az olmayacak. Darısı tüm Türkiye’deki emekçi kardeşlerimizin başına" dedi.

CHP’li Kırşehir Belediyesi’nde de en düşük maaş 3 bin liraya yükseltildi.

Konya'nın tek CHP'li belediyesi olan Tuzlukçu'da asgari ücret görüşmesinden sürpriz birsonuç çıktı. İşçiler 300 lira zam istedi, CHP'li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptığını açıkladı.

Karadeniz Bölgesi’ndeki CHP’li belediyelerden ilk hamle Artvin-Şavşat’tan geldi.

Artvin-Şavşat Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan toplu sözleşmede ücretlere yüzde 70 zam yapıldı. Buna göre en düşük ücret aylık 4.400 oldu.

İmza töreni Belediye Başkanı Nihat Acar ve Başkan Yardımcısı Ümit Coşkunoğlu ile Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Yaşar Kaspar ve işçilerin katılımıyla yapıldı.

Manisa-Akhisar, Kırşehir, Konya-Tuzlukçu ve Artvin-Şavşat ilk adımı atan belediyeler oldu.

İşçi ücretleri 3 bin lira ile 4 bin 500 lira arasında değişti.

Diğer CHP’li belediyeler insani yaşam için hangi rakamlarla ortaya çıkacaklar.

Bekleyelim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar