loading...
Samsun
DOLAR13.7276
EURO15.5215
ALTIN785.25
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

ÇOCUKLAR

Ben sevmekten hiç borçlu çıkmadım. Özdemi Asaf”

Uluslararası alanda çocukların korunmasına yönelik ilk sözleşme, Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi, 20 Kasım1959`da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu`nda kabul edilmiştir. Bu gün Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu bildirgede; çocukların doğal biçimde gelişmesine olanak sağlanması, aç çocukların beslenmesi, hasta çocukların tedavi edilmesi, terk edilmiş çocukların korunması, felaket anında yardımın öncelikle çocuğa yapılması, çocukların her türlü istismara karşı korunması ve kardeşlik duyguları içinde eğitilmeleri gerektiği belirtilmiştir.

Aradan bunca zaman geçmiş olmasına rağmen, çocukların durumu, tüm dünyada içler acısıdır. Milyonlarca çocuk yoksulluk ve açlığın pençesinde kıvranıyor. Savaşlar yüzünden en büyük yıkımı siviller ve çocuklar yaşıyor .Ve hala okul çağındaki milyonlarca  kız çocuğu, eğitim hakkından mahrum, çocuk yaşta evlendiriliyor!..

 Her yerde ucuz işgücü olarak, ağır işlerde çalıştırılıyorlar…Ülkemizde, bir yandan, genç nüfusun büyük bir bölümü işsizken, öte yandan 1 milyona yakın çocuğun güvencesiz, sağlıksız zor işlerde çalıştırılıyor olmasının nedeni “ucuz işgücü” olmalarıdır. Okul çağında olan bu çocukların çoğu eğitimlerini de yarıda bırakıyor.

Bir de göçmen çocuklar var: Onların durumu daha kötü. Suriye’deki savaşın ardından Türkiye’ye gelen ve burada doğan bu çocukların sayısı 2 milyona yaklaşıyor. Çoğu okula gitmiyor; zor ve kirli işlerde çalıştırılıyor, istismar ediliyorlar…Bunların birgün ülkelerine geri döneceklerini beklemek ham hayal olur! Çoğu bizim çocuklarımızla birlikte yaşayacak; işsizlik, yoksulluk ve sefil bir hayatı da birlikte paylaşacaklar!..

Ülkemizdeki çocukların başta sağlık, eğitim, beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması; her türlü suiistimalden, uyuşturucu ve suçtan korunabilmeleri için toplumsal bir seferberliğe gereksinmemiz var. Çocuklarımız-mülteci çocuklar da dahil- küçük yaşta işyerlerinde sömürülmesin ve  nitelikli bir eğitim alarak geleceğe güvenle bakabilsinler…

Çocukların yeri okullar ve oyun bahçeleridir.

 “Çocuk olarak yaşamak” her çocuğun hakkıdır.

Ve aydınlık, güzel yarınları ancak mutlu çocuklar yaratabilir.

Severken malzemeden çalmayın …" 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar