loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

DÜNYA DÖNÜYOR

“Dünya dönüyor sen ne dersen de, Yıllar geçiyor fark etmesen de.” Bu sözleri ilk kez Nilüfer’in sesinden duyalı neredeyse 45 yıl oldu. O zaman tam anlamıyla fark etmemiştim, dünyanın döndüğünü.

Ancak bugünlerde tanzim satış mağazaları açıldığında anladım dünyanın döndüğünü ve Türkiye’deki siyasetin de buna ayak uydurup söylemlerle vatandaşın başını döndürdüğünü.

Domates, biber, patlıcan fiyatlarını aşağına çekebilmek için işbaşındaki iktidarın yeniden tanzim satış mağazalarına dönmekte olduğunu gördük.

Oysa bu ülkede Tanzim Satış mağazalarının temeli 1970'li yıllara dayanıyor. 1977 yılında Ankara Belediyesi’nin başını çektiği toplumcu belediyeler, üretime doğrudan katılmak yönündeki girişimlerin yanında, temel gıda malzemelerinin fiyatlarını düşük tutabilmek ve karaborsa ile mücadele edebilmek için tanzim satış mağazaları kurmuşlardı.

Bu mağazalar yıllarca işlevini sürdürdü. 

Bunların bir benzerini de Necattin Demirtaş’ın Belediye Başkanlığı döneminde yükselen ekmek fiyatlarını dengede tutabilmek için ürettiği ekmekleri halka ucuz fiyatla sunabilmek için açtığı halk etmek satış noktalarıydı. Tanzim satış noktaları yıllar geçtikçe azaldı, hatta yok olma durumuna geldi. 

AK Parti İktidara geldikten sonra bu tür mağazalar yavaş yavaş ortadan kalktı yerini özel sektöre ait zincir marketler aldı. Bu zincir marketler Türkiye’nin her ilinde, hatta ilçelerde ve sokaklarda açıldı.

Fiyatlar da bu marketlere göre belirlenir oldu. Marketlerde domates biber patlıdan ve temizlik maddeleri de yan yana satılır duruma geldi.

İktidar şimdi yeniden tanzim satış mağazaları açılmasını kararlaştırdı. Peki, zamanda neden kaldırılmıştı? Market sahiplerinin paralarına para mallarına mal katmaları için mi yapıldı bu iş?

B zincir marketlerim kimlerin olduğunu, ortaklarının kimler olduğunu, ortakların kimlerin yakınları olduğunu açıklasalar da vatandaş kimlerin hangi yollarla vatandaşın sömürülmesine yol açtığını görsek ha, ne dersiniz.

Dedik ya Dünya dönüyor, ancak bazıları artık nelerin bu dünyada kimlerin lehine nasıl döndüğünü de gördüğünü seçim öncesi siyasiler unutmasınlar.

 

CEVAP ARAYAN SORU

Olay, Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan Anakent İş Merkezi'nde meydana geldi. Kısa süre önce iş merkezinde bulunan bir telefoncuyu devralan Dursun İnanmak (36), 9 katlı iş merkezinin 4. katından aşağıya atladı. 

Düşmenin etkisiyle ağır yaralanan İnanmak'a ilk müdahaleyi olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri gerçekleştirdi. İnanmak, yapılan ilk müdahalenin ardından Gazi Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralı, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bu haber Samsun’da yayın organlarında yer aldı. Ancak bu haberi seçime giden adaylar okumamış olmalı ki hiçbirisinin ağzından Samsun’daki işsizliğin önüne nasıl geçileceği hakkında proje üretip üretmeyeceği yolunda bir açıklama gelmedi.

Adaylara bir soru:

Samsun’da işsizlikte intihar olayları yaşanmaması için ne yapacaksınız?

 

GÜNÜN SÖZÜ

Devletin imkânları kullanılarak yapılan hizmetler, vatandaşlara lütuf gibi sunulamaz. (FİDEL CASRTO)

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar