loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

EN BÜYÜK BAYRAK SAMSUN’DA DALGLANIYOR

Medyada “Türkiye’nin en büyük bayrağı Çamlıca tepesinde dalgalanıyor.111 metrelik bayrak direği ve 1000 metrekare bayrağıyla Çamlıca yepyeni bir çehreye kavuştu” şeklinde haberler yer aldı.

Aslında; Türkiye’nin en büyük bayrağı Samsun’da dalgalanıyor.

Samsun-Ankara Karayolu üzerinde Kavak ilçesinde Türkiye’nin dalgalanan en büyük bayrağı olarak gösterilen 2 bin metrekarelik dev Türk bayrağı 10 yıl önce yaptırıldı.

2011 yılında iş adamı Mehmet Şahin tarafından yaptırılan Türkiye’nin en büyük 110 metre yüksekliğindeki bayrak direği ve bayrağı Samsun’un Kavak İlçesi’nde olup 92 ton demir temeline 400 ton beton kullanılarak yaptırıldı.

730 metre rakımdaki Türk Bayrağı'nın ağırlığı ise 450 kilo.

Paraşüt kumaşı kullanılarak üretilen bayrak, 2 ayda bir değiştiriliyor. Samsun-Ankara Karayolu üzerinde bir akaryakıt istasyonunda bulunan bayrağı görenler ise araçlarını durdurup fotoğraf çekip, öz çekim yapıyor.

Türk Bayrağı'nın alt kısmında ise ay yıldız şeklinde bir mescit bulunuyor.

Samsun-Ankara Karayolu üzerinde seyahat eden araçların sürücüleri bayrağı gördüklerinde durup mutlaka fotoğraf çektiriyorlar.

Ayrıca bayrağı görebilmek ve fotoğraf çektirmek için akaryakıt istasyonuna gelenlerde oluyor.

BÜYÜKŞEHİR’İN 23 NİSAN’I

Bundan bir yıl önce koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında uygulanan “Sokağa Çıkma Yasağı” nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin 100’üncü Yıl Dönümü, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlanmıştı.

Etkinlikte, bayraklar ve balonlarla süslenen Büyükşehir Belediyesi'ne ait üstü açık otobüse binen Başkan Mustafa Demir, marşlar ve şarkılar eşliğinde cadde cadde dolaşarak başta çocukların olmak üzere Samsunlular'ın bayramını kutlamıştı.

Bir yıl sonra, yani cuma günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101’nci yılıydı.

Atatürk Şehri Samsun’da Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde bayram yoktu!

TBMM’de Samsun’u milletvekili ve bakan olarak temsil etmiş olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TBMM’nin kuruluşunun 101. yılında, 2020 yılında olduğu gibi bir etkinlikle marşlar ve şarkılar eşliğinde kutlamaya gerek duymadı.

ATAKUM’UN 23 NİSAN’I

Atakum Belediyesi ise, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerinde kalan yurttaşlara götürdü.

Atakumlular balkonlarında bayram coşkusu yaşadı.

Üstü açık otobüs ve sokak gösterisi ekipleri Atakum’u dolaşarak balkonlarında bayram sevinci yaşattı.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de üstü açık otobüsle şehir turu atarak Atakumlularla bayram coşkusunu paylaştı.

Sokak gösterisi ekiplerindeki çizgi film karakteri kostümlü maskotlar, alev adam ve uzun bacak çocukların ilgisini çekerken, ortaya rengarenk bayram görüntüleri çıktı.


Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar