loading...
Samsun
DOLAR8.5569
EURO10.1412
ALTIN496.15
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

ESNAFIN HALİ İÇLER ACISI

Küçük istavrit, yiyecek bir şey sanıp hızla atıldı çapariye, önce müthiş bir acı duydu dudağında gümbür gümbür oldu yüreği sonra hızla çekildi yukarıya...
Aslında hep merak etmişti denizlerin üstünü neye benzerdi acep gökyüzü. Bir yanda büyük bir merak bir yanda ölüm korkusu…
"Dudağı yarıklar " denir, şanslıdır onlar, hani görüp de gökyüzünü, insanı, oltadan son anda kurtulanlar.
Ne çare balıkçının parmakları hoyratça kavradı onu küçük istavrit anladı, yolun sonu. Koca denizlere sığmazdı yüreği. Oysa şimdi yüzerken küçücük yeşil leğende, cansız uzanıvermiş dostlarına değiyordu minik yüzgeci. 
İnsanlar gelip geçtiler önünden bir kedi yalanarak baktı gözünün içine yavaşça karardı dünya, başı da dönüyordu. Son bir kez düşündü derin maviyi, beyaz mercanı bir de yeşil yosunu.
İşte tam o anda eğilip aldım onu. Yürüdüm deniz kenarına bir öpücük kondurdum başına, iki damla gözyaşından ibaret sade bir törenle, saldım denizin sularına. 
Bir an öylece baka-kaldı sonra sevinçle dibe daldı. Gitti tüm kederimi söküp atarak, teşekkürü de ihmal etmemişti. Bir kaç değerli pulunu elime, avuçlarıma bırakarak.
Balıkçı ve kedi şaşkın baktılar yüzüme. Sorar gibiydiler, neden yaptın bunu diye?
"Bir gün dedim, bulursam kendimi yeşil leğendeki küçük istavrit kadar çaresiz, son ana kadar hep bir umudum olsun diye... "
Sokakta esnaflar görüyorum çaresiz bakıyorlar. Yeşil leğendeki küçük istavrit kadar çaresiz ve global kriz diye adlandırılan kedi dilini çıkarmış ağzını yalıyordu yeni avlar görüyorum…
Oysa çevrede, Türkiye’yi yönetenler arasında kendisini bir çırpıda denize atacak kimse de görünmüyordu, dükkânını açtıktan sonra siftahsız kapayan esnafların yanında.
Gezerken gördüklerim ne son istavritlerdi, ne de son olacaklardı. Leğenden çıkaracak insan bekleyene kadar esnafın kendisini kurtaracak ve leğenden alacak birini “hamdolsun” diyerek beklemek yerine akıllarını kullanmaları gerekiyor bunun için de zaman hızla akıp gidiyor.
Olta sallanıyor oracıkta ya yiyecekler yemi ya da “Hamdolsun…” diyerek yem olacaklar düzene.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar