loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Gecekondular ve kentsel dönüşüm

Uygulama çalışmalarına devam eden gecekondu dönüşüm projeleri ile ilgili bir-iki noktaya  dikkat çekmek istiyorum:
  • Gecekonduculara ev verilmesi güzel bir adım olmakla beraber, aynı durumda olup gecekondu dahi yapamamış dar gelirli insanlarımız için de bir çare düşünülmesi gerekmektedir
  • Gecekondu tarifindeki, derme çatma bina yerine apartman dikenler, mağazalar, iş yerleri, bürolar, fabrikalar, vb. binalar inşa edenler, dönümlerce arazileri işgal edenler var. Bu kişiler öyle bir daireye razı olmamaktadırlar.
  • Birçok gecekondu,  sahiplerince kiraya verilmiştir. Gecekondu sahibine daire verilirken, son derece mağdur durumdaki gecekondu kiracısına daha da mağdur olmaya devam etmektedir
  • Bunun gibi daha birçok soru sorabiliriz.

Gecekonduları depreme hazırlıklı hale getirmeliyiz

Herşeye rağmen, gecekondu alanlarının Kentsel Dönüşüm Projeleri ile sağlıklı bir kent yapısına kavuşturulmasının  çok önemli bir adım olduğunun altını çizmeliyim. Yine yeni yerleşim alanlarının oluşturulması ve şehrin belli bölümlerinin daha sağlam ve sağlıklı bölgelere taşınması da depreme hazırlıklı olmak adına ve de çağdaş bir şehir dokusuna kavuşmak adına önemli adımlar atılmaktadır.

Bütün bunların yanında eski şehir dokusunu korumak ve güzelleştirmek de  çağdaş bir kent görünümü için son derece önemlidir.

Dönüşüm ve yenilenme projeleri

En zor, en karamsar anlarda dahi projeler üretebilmek çözümlere ulaşmamızı kolaylaştıracak ve ileriye güvenle, ümitle bakmamızı sağlayacaktır. Hayattan bir amacı olmayan kişiye, hayat işkence gibi gelir. Gelecekten beklentisi, ümidi olmayan ne bir insan ve ne de toplumun huzur içinde yaşaması mümkün olamaz.

Gelecek için her zaman iyi şeyler ümit etmek ve beklemek gerekir. Ama yalnızca yan gelip yattığımız yerde de olmaz; hiç olmazsa fikir jimnastiği yapmak, projeler hazırlamak lazımdır. Yarın önümüze çıkacak fırsatları değerlendirmek için, hazırlıklı olmalıyız. Belki de hazırlayacağımız projeler önümüze fırsatlar çıkaracaktır…

Tabiî ki yalnızca gecekonduları dönüştürmek yeterli olmamaktadır. Sağlıksız şehirleşme ürünü her türlü binanın yenilenmesi geleceğe güvenle bakabilmemiz için çok önemlidir.

Diğer taraftan, şehirlerimizin daha yaşanabilir bir özelliğe sahip olmaları için kentsel dönüşümün önemli fırsat olduğunu da kabul etmeliyiz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar