loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

HATADAN DÖNÜLDÜ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleye ilk başladığı yer olan Havza ilçesinde 25 Mayıs-13 Haziran 1919 tarihleri arasında Mesudiye Oteli’ni 9. Ordu Müfettişliği sırasında ordu karargâhı olarak kullandı.

Milli Mücadele’nin ilk karargahı olan Mesudiye Oteli 1922 yılında 4.500 Lira karşılığı satın alınarak Atatürk'ün çalışma odası olan oda “Gazi Odası” olarak adlandırılarak korundu. Bina, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 12.07.1980 tarihli kararıyla taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildi.

25 Mayıs 2002 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Havza Karargâhı “Havza Atatürk Evi” adıyla müze olarak hizmete açıldı.

Samsun büyükşehir statüsüne alınınca Büyükşehir Belediyesi binanın tüm kaynaklarda, yazışmalarda ve halk arasında “Havza Atatürk Evi” olan ismini “Samsun Büyükşehir Belediyesi Atatürk Evi” olarak değiştirdi.

 

CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşıdı. CHP’li Tekcan “Tabelada Havza ilçemizin adının geçmemesi Havzalı yurttaşlarımızı üzmüştür. Ülkemizde Atatürk Evi diye adlandırılan oldukça fazla taşınmaz, müze mevcuttur. Milli Mücadele’nin ilk karargahı olan şirin ilçemiz Havza’ ya mal edilen ‘Havza Atatürk Evi’ tabelasının yeniden yapılarak yerine asılması daha doğru bir uygulama olacaktır.” dedi.

Tekcan ayrıca “Havza’nın Karageçmiş köyünde bir evin 24/Mayıs/1919 tarihinde Atatürk’ün bu evde kaldığına dair tabela mevcut. Bu evin Kurtuluş yolunda olduğu belirtilmektedir. Bu olayın tarih ve doğruluğuna dair olumsuz söylemler almaktayız. Atatürk Havza’ya 25 Mayıs da gitmiştir. Araştırılması uygun olacaktır.” diyerek çalışma yapılmasını istedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, CHP Grup Başkanvekili Tekcan’ın önerisi üzerine tabelanın ‘Samsun Büyükşehir Belediyesi Havza Atatürk Evi’ olarak değiştirilmesine karar verdi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar