loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İKİ PARTİLİ SİSTEM

Önceki yazılarımda AKP-MHP arasında kurulan “Cumhur İttifakı” ile CHP-İYİ Parti arasında kurulan “Millet İttifakı” tarafından 31 Mart yerel seçimlerinin ortaya koyacağı seçim sonuçlarının ardından iki partili bir sisteme doğru bir adım atılabileceğini dile getirmiştim.

 

24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP-MHP’nin “Evet”, CHP-İYİ Parti ve SP’nin“Hayır” oyu için oluşan ittifakın, 31 Mart yerel seçimlerinde de “Cumhur İttifakı” ve “Millet İttifakı” adı altında girilen yarışın önümüzdeki yıllarda “Cumhur İttifakı Partisi” ve “Millet İttifakı Partisi”ne dönüşebileceğini yazmıştım.

 

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un katıldığı bir televizyon programında “İki partili bir sisteme dönebiliriz” şeklindeki açıklamasında anlatmak istediğim iki partili sisteme yer verdi.

 

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’a, katıldığı televizyon programında bir gazeteci şu soruyu sordu:

“Seçim ittifakları siyasi partilerin konumunu nasıl belirleyecek? Türk siyasi hayatı nasıl etkileniyor?”

 

Numan Kurtulmuş da şu yanıtı verdi:

“Yeni bir sisteme geçtik. Sabahtan akşama tüm unsurlarıyla kurulması mümkün değil. Bazı kurum ve kuruluşları yeniden dizayn edilmesi lazım. Bürokrasinin de uyum sağlaması lazım. En zor alan da siyasetin buna uyum sağlaması lazım. İki akslı, belki bugünden yarına iki parti olmayacak. İki partinin olduğu bir sistem olacak. Şu an çok sayıda parti var. Bu partilerin oy oranı en düşük olanlarının bile Türkiye’nin her yerinde teşkilatları var. Belki önümüzdeki dönemde iki aksın etrafındaki sistemden daha ileri gidip iki partili bir sisteme dönecek. ABD’de çok sayıda parti var. Bilinen iki parti var. Bizim böyle bir sisteme geçmemiz uzun zaman alabilir.”

Türkiye’de iki partili bir sistem olur mu?

Gidişat ABD’deki sisteme doğru gidiyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar