loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İNSAN AKLININ VE BİLİMİN ZAFERİ

Çin aşısı ile ilgili dünyadaki ilk popülasyon çalışması dünyanın enfeksiyon hastalıkları alanındaki en önemli dergilerden olan “Journal of Infection”da yayımlandı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Uzun ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Akpolat’ın “Coronavac (Çin) Aşısı Sonrası Sağlık Çalışanları Arasında Ölüm Oranında Azalma” adlı araştırmasında “Giriş ve Amaç” şöyle ifade edildi:

“Sağlık çalışanları Coronavirüs infeksiyonu açısından risk altındadır ve bu pandemide birçok arkadaşımızı kaybettik. Coronavac aşısı (Çin aşısı) birçok ülkede kullanılmasına rağmen yayınlanmış yazı çok azdır. Aşının toplumsal düzeyde etkisini değerlendiren bir çalışma da yayınlanmamıştır.

Ülkemizde yakın zamana kadar sadece Coronavac aşısı vardı. Bir milyondan fazla sağlık çalışanı Ocak ortasından başlayarak aşılandı (o zaman sadece Çin aşısı vardı) ve 3. dalgadan önce etkin korumaya ulaştı. Bu çalışmanın amacı Çin aşısının sağlık çalışanları ölümleri üzerindeki etkisini incelemektir.”

Prof. Dr. Oğuz Uzun ve Prof. Dr. Tekin Akpolat söz konusu çalışmasında Sağlık Bakanlığı ve Tabipler Odası verilerini kullandı.

Aşılama hakkı olan doktor, hemşire, eczacı ve diş hekimleri ayrıca değerlendirildi.

Araştırmanın “Sonuç” bölümünde şöyle denildi:

“Aşılama öncesi dönemde 227 olan ölüm sayısı aşıdan sonra 17’ye düşmüştü. Sağlık çalışanı ölümlerinin toplam ölümlere oranı bide 9’dan binde 1’e düşmüştü. Ölenlerin yaklaşık yarısı değişik nedenlerle aşı yaptırmamıştı. Bu veriler Coronavac aşısının sağlık çalışanlarında ölümü yaklaşık yüzde 95 azalttığını göstermektedir.

Aşılı olup ölenlerin hepsinde en az bir risk faktörü vardı. Aşılı olup ölenler daha yaşlı idi. (Ortalama yaş 70’e 62 yıl) Aşılama öncesi dönemde ölenlerin yaklaşık yüzde 28’i 55 yaştan gençti. Aşılı olup ölenlerin en genci 56 yaşında idi.”

Araştırmanın sonunda “Yorum” ise şöyle:

“Bu araştırma dünyada Coronavac aşısı ile ilgili yayınlanmış ilk popülasyon çalışmasıdır. Coronavac aşısı ölümleri yaklaşık yüzde 95 azaltmaktadır. Aşıya rağmen ölüm olabilmektedir. Aşının ne kadar süre ile koruyucu olacağı bilinmemektedir.

Aşı oldum düşüncesi ile korunma kuralları (Maske-Mesafe-Hijyen) ihmal edilmemelidir. Riskli gruplarda aşı programında değişiklik (aşı sayısı, aşı dozu) gerekebilir. Coronavac muhtemelen İngiliz varyantına da etkilidir. (Aşının etkili olduğu dönemde ülkemizde İngiliz varyantı hakimdi) Coronavirüs aşıları insan aklının ve bilimin zaferidir. Mutlaka aşı olunmalıdır. Pandemisiz günler.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar