loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İstanbul’da 81 il oy kullanacak

YSK’nın aldığı karar gereği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri 23 Haziran Pazar günü yenilenecektir. 2019 başında açıklanan istatistiklere göre İstanbul’un nüfusu 15.067.724 kişiden oluşmaktadır. Ancak, İstanbul aynı zamanda 81 ilden insanlarımızın yaşadığı bir yerdir. İstanbul’da seçim olması demek bir bakıma Türkiye’de seçim havası esmesi demektir.
İstanbul’da İstanbullu Yok…
Bu seçimi, daha ziyade hemşehri guruplarının tercihlerinin belirleyeceğini de özellikle ve öncelikle belirtelim. 15.067.724 kişi nüfusa sahip İstanbul’da, İstanbul nüfusuna kayıtlı, yani bir bakıma İstanbullu diyebileceğimiz 2.162.588 kişi yaşıyor. İstanbul’daki İstanbullu oranı .35 kadar olmaktadır. Bunların da çok önemli bir bölümü, daha önce İstanbul’a göç edip nüfus kütüğünü İstanbul’a aldıran hemşehri guruplarından oluşuyor. Daha net bir ifadeyle, İstanbul’da gerçekten İstanbullu bulabilmek hemen hemen  imkansız gibidir.
Peki, İstanbul’da yaşayan 81 ile ait hemşehri guruplarının ağırlığı nasıldır? Bir kere düşünüldüğü gibi İstanbul’a doğu ve güneydoğudan göç gelmiyor. İstatistiklere bakıldığında da görülecektir; doğu ve güneydoğu daha ziyade Akdeniz ve Ege bölgelerine göç veriyor. İstanbul’a en fazla göçü Karadeniz Bölgesi veriyor.
Ağırlık Samsun ve Komşu illerden
Karadeniz Bölgesinde de ağırlık orta kesimdedir. Samsun’u merkez kabul edersek; iki doğudaki  Ordu, Giresun ve iki batıdaki Sinop, Kastamonu ve de alt komşuları; Çankırı, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas’tan oluşan on il İstanbul’daki nüfusun yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. İlk altı il; Sivas, Kastamonu, Ordu, Giresun, Tokat ve Samsun şeklinde sıralanmaktadır. Yani İstanbul’da yaşayan her üç kişiden birisi Samsun merkezli Kuzey Orta Anadolu bölgesinden gelmiştir. Sesi çok çıkan bazı hemşehri guruplarının sıralamada gerilerde yer aldığını görüyoruz.
Öznesi Samsun olan bu bölge, öncelikle Samsun’a göç etmektedir. Samsun Karadeniz ve Kuzey Doğu Anadolu bölgesinin bir bakıma İstanbul’u gibidir.  Samsun en fazla göçü Ordu ve Amasya’dan almaktadır. Özellikle Mübadele ve 93 harbi sonucunda da dışarıdan ciddi göçler almıştır.  Bafra, Çarşamba, Ladik ovaları ve Kızılırmak, Yeşilırmak nehirleri ile Çukurova’dan sonra Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Samsun; bölge insanlarının, ilk göç ettikleri yer olmakta ve de beklentileri karşılanamayınca bir zaman sonra İstanbul yolunu tutmaktadırlar.  Samsun bölgesi 1195 yılına tarihlenen ahşap Çarşamba Göceli Camii dikkate alındığında eskiden beri Türklerin yaşadığı bir yer olup hatta Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde belirttiğine göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde ilk yerleşimcileri Samsun bölgesinden getirip Fatih Çarşamba, Tophane ve Üsküdar bölgelerine yerleştirmiştir. Bir bakıma İstanbul’u kuran ve bugünkü kültürünün çekirdeğini oluşturan şehirdir, Samsun.
En Dinamik STK’lar
Samsun özelinde baktığımızda, İstanbul’da; ilk göçlerin geldiği, ilk hemşehri dernekleri birliğini oluşturan, ilk İstanbul geneline hitap eden etkinliği yapan, ilk federasyonu kuran ve ilk hemşehri stk’ları konfederasyonunu kuran hemşehri gurubudur. Bugün itibari ile Konfederasyon ve yirmiye yakın federasyon ve de iki yüzü aşkın İstanbul geneline yayılmış dernekleriyle birlikte dimdik ayakta duran çok dinamik bir yapıyı oluşturmaktadırlar.
Ancak, İstanbul’da 6. En büyük hemşehri gurubu olan Samsunlular; hiçbir milletvekili, belediye başkanı, büyükşehir meclis üyesine neden sahip olamamışlardır? Samsunluların iyi niyeti ve talep noktasında biraz çekingen durmalarının yanı sıra; bunun en önemli nedeni Samsun adına Ankara’da olanların Samsun’dan ve Samsunlulardan çok uzak ve de kopuk oluşlarıdır. Samsunlular siyaset  bezirganlarından, kişisel egosu peşinde koşan fırıldak ve omurgasızlardan; sözünde durmayan, insanlara tepeden bakan siyasetçilerden bıkmıştır, gün geçtikçe de uzaklaşmaktadır.
 Hatta; seçimlerde aday adayı olan bazı Samsunlu, kanaat önderi konumundaki  hemşehrilerimize,  Samsunlu yerine Diyarbakır Milletvekilleri referans olmuşlardır. Samsun’u temsil noktasındakiler, o kadar kopuktur ki;  yanlarına yanaşan bazı fırıldak ve omurgasızları Samsunluların temsilcisi gibi gördükleri için yanlış adımlar atmış/attırmış ve hemşehrilerimizin ciddi tepkilerini almışlardır.  Her zaman demokrasiye ve sandığa sahip çıkan Samsunlu hemşehrilerimiz bu defa isteksiz hale getirilmişlerdir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar