loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İstanbul’da ne kadar Samsunlu yaşıyor…

Belge ve bilgi olmadan fikir beyan etmek maalesef günümüzün tedavisi zor olan hastalıklarından birisidir. Söylentiler çoğu zaman gerçeklerin önüne geçebiliyor. Hatta bazıları belgelere değil de söylentilere daha çok itibar edebiliyorlar.

Samsunlular nerelerde yaşıyor

Samsun dışında nerelerde ne kadar Samsunlu yaşıyor?  2017’de yayımlanan 2016 yılı sonu TÜİK verilerine göre; İstanbul’da Samsun nüfusuna kayıtlı 426.629 kişi yaşıyor. Bursa’da 84.351, Ankara’da 78.146, Tekirdağ’da 40.688, Kocaeli’nde 40.259, İzmir’de 27.621, Antalya’da 13.497 kişi yaşamaktadır. Yine verilere göre Samsun, ikameti ilde  bulunan nüfus sayısı bakımından Türkiye’nin 7. büyük ili konumundadır. İstanbul’da 500 kadar hemşeri derneğimiz, on adet federasyonumuz ve bir de konfederasyonumuz bulunmaktadır. Ankara ve Bursa’da da 20’şer adet hemşeri derneğimiz ve birer adet te federasyonumuz bulunmaktadır. Yine diğer illerde ve yurt dışında da bazı hemşeri deneklerimiz yer alıyor.

Bu nüfus sayılarına;  nüfus kaydını ikamet edilen yere aldıranları da eklersek belirtilen sayıları yaklaşık yüzde 25-30 kadar daha arttırmak lazımdır. Bu noktadan hareketle İstanbul’da 500 binin üzerinde Samsunlunun yaşadığını rahatlıkla  söyleyebiliriz ki; İstanbul’daki en kalabalık 5. Hemşeri gurubunu oluşturduğumuzu belirtelim.  Bu sayıya İstanbul’un fethiyle İstanbul’a getirilmiş ve İstanbul’un bugünkü kültürüne imzasını atmış, aynı zamanda İstanbul’un yerlisi konumuna gelmiş Samsunluları dahil etmiyoruz.

İstanbul nüfusuna orantılandığında yaklaşık yüzde 3 civarında bir hemşeri yoğunluğuna sahibiz. İstanbul’un her tarafında varız. En kalabalık olduğumuz ilçeler; Esenyurt 36.714, Bağcılar 30.941, K.Çekmece 28.478, Pendik 21.401, Esenler 19.556, Kağıthane 19.033, G.O.Paşa 16.603, Ümraniye 15.154 kişidir. Nüfus oranına göre en kalabalık olduğumuz ilçe 12.415 kişi ile Tuzla olup  aynı zamanda bu ilçede  1. En kalabalık Hemşeri gurubuyuz.

Samsun lobisi

İstanbul’un 39 ilçesi var ve büyükşehir ile birlikte kırk belediyeye sahip. Son yasal düzenlemelerle 600’e çıkartılan milletvekili sayısının 97 adedi İstanbul’dan seçilecektir. Şu an itibari ile İstanbul’da, ne milletvekili ve ne de belediye başkanı hiçbir seçilmiş Samsunlu bulunmamaktadır. Ankara ve Bursa’da da öyle maalesef…

Günümüzde yerelleşme çok önemli bir olgu haline gelmiştir.  Taş yerinde ağırdır; bulunduğu yerde kayda değer bir güç ortaya koyamayanların farklı mekanlarda ahkam kesmeleri , ayar çekmeleri doğru  yaklaşımlar değildir. Zaten  bu gibi tavırların halkta bir karşılığının da olmadığı bir başka gerçektir.

Samsun’u, Samsun’da yaşayanlar pek ala yönetir ve yüceltirler. Samsun dışındaki Samsunluların esas misyonu,  bulundukları yerlerde Samsun’u her noktada layıkıyla temsil etmek ve Samsun ile de sinerji oluşturarak memleketimizin İnsanımızın kalkınmasına katkı sağlamaktır.

Bu meyanda; kişisellikten, çıkarcılıktan, siyasete  alet olmaktan uzak durulmalıdır. Samsun’u temsil edecek STK yöneticileri aynı zamanda Samsun’un lobi bireyleridir ve görevde bulundukları sürece özellikle siyasi kimlikten uzak durmalıdırlar.  Meşru her siyasi eğilimle yakın ilişki ve diyalog kurabilme yüksek kabiliyetini gösterebilen ve bu çerçevede önce Türk İnsanı sonrada Samsun için en güzel sonuçları alabilmelidirler. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar