loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

İYİ PARTİ’DEN ‘ŞAH MAT’

Atakum Belediyesi hızla gelişen ilçede, çevreye duyarlı ve belediyecilik anlayışının gereği olarak çevre mühendisi, eğitmen, arkeolog, ekonomist, teknisyen, tekniker ve veteriner sağlık teknikeri istihdam edilmesine ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle belediyede çalışan 9 kişiyi eylül ayında sözleşmeli personel statüsüne geçirdi.

Boş bulunan kadrolara sözleşme yapılan 9 kişinin tam zamanlı sözleşmeli personel statüsünde, 2020 yılı boyunca istihdam edilmeleri ve 2020 yılında ödenecek aylık net ücretlerinin tespiti için 5393 sayılı sayılı kanunun üçüncü fıkrası gereğince konu Belediye Meclisi’ne havale edildi.

Cuma günü toplanan Belediye Meclisi’nde, sözleşmeleri Belediye Başkanı Cemil Deveci tarafından imzalanmış olan 9 kişinin “Tam zamanlı sözleşmeli personel aylık ücretinin tespiti” konulu gündem maddesi görüşüldü.

Talep, İYİ Partili Meclis üyelerinin itirazının ardından AKP, MHP ve CHP gruplarının da verdiği destekle “kadrosuz sözleşme yapıldığı” gerekçesiyle iade edildi.

İYİ Parti Belediye Meclis Grup Başkanvekili Ayhan Ayvaz tepkisinde ne demiş ona bakalım:

“Belediye hacizlerle uğraşırken ve maaş ödemede güçlük çektiğini açıklarken birkaç ay önce işe alınarak belediyede çalışan 9 kişinin sözleşmeli kadroya geçilmesini kabul etmiyoruz. Yıllarını belediyeye vermiş insanlar kadro beklerken birkaç ay önce işe alınan kişilerin kadroya geçirilmesi haksızlık olacaktır.”

Bir başka İYİ Partili Meclis Üyesi Fikret Candemir’in söyledikleri:

“Eğer eleman alınacaksa yani belediyenin fazla ödeme yapacak bütçesi varsa maaş yükseltme yerine o farkı 100’lerce bekleyen CV arasından seçerek daha fazla eleman alarak kullanmayı tercih edebilir. Bu daha fazla insanın evine ekmek götürmesini sağlamak olurdu.”

Bir tepki de CHP'li Belediye Meclis Üyesi Yusuf Erden’den geldi. Eren, Atakum Belediyesi'nin içinde bulunduğu koşullara bakıldığında 9 kişinin istihdamının çok uygun olmadığını söyledi

AKP ve MHP'nin de karşı oyları ile Cemil Deveci'nin 9 kişilik kadro talebi oy birliği ile Plan Bütçe Komisyonu’na iade edildi. 

İYİ Partili meclis üyeleri bu hamlesi ile Millet İttifakı ortağı CHP’li Cemil Deveci’yi köşeye çıkıştırdı.

Satranç oyununda olduğu gibi İYİ Parti hamle yaptı (şah mat) ve rakibinin kaçacak hamlesi olamadığı için kazandı.

Konunun görüşülmesi ekim ayında yapılacak meclise kaldı.

Ekim ayında CHP-İYİ Parti anlaşırsa ki-büyük olasılıkla yeni kadrolar ile ilgili olarak bu anlaşma sağlanacak- Cemil Deveci’nin sözleşmeli duruma getirdiği 9 kişinin maaşları tespit edilerek meclisten geçecek.

9 kişinin isim listesini inceledim.

Çoğunluğu Belediye Başkanı Deveci ve CHP’lilerin referansı ile işe girmiş, bir kişi İYİ Parti referansı listede yer almış.

Şimdi soru şu:

Sözleşmeli kadroya alınmak istenen 9 kişi arasında İYİ Parti referansı ile işe girenlerin sayısı 4-5 kişi olsaydı, İYİ Parti Meclisi grubu aynı hamleyi yapacak mıydı?

Yoksa CHP’li üyeler ile birlikte “evet” diyerek teklifin kabul edilmesini mi sağlayacaktı?

Bunun cevabı ekim ayı başında yapılacak belediye meclisinde verilecek!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar