loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEVDET ERGİN

CEVDET ERGİN

Mail: smmm.cevdetergin@hotmail.com

KİRA ALAMADAN VERGİ ÖDENİR Mİ?

Bir okurum, telefon ile arayarak, (Oturduğum evimden başka bir evim daha var. Kardeşim oturuyor. Kira almıyorum. Kira almadığım halde vergi ödeyecek miyim?) diye sordu. Bu günkü yazımı bu konu hakkında yazmaya ve cevaplamaya çalışacağım.

KİRA ALMADAN DA VERGİ ÖDENEBİLİR

Anne, baba, çocuk, torun veya kardeşin kira ödemeksizin oturduğu konut için, konut sahibi vergi ödemiyor. Aynı kişiye (yakınına) ikinci bir konut da tahsis edilmiş ise bu avantaj kalmıyor, emsal kira bedeli üzerinden ev sahibi (ikinci konut için kira almasa da) vergisini ödüyor. Konutların mal sahiplerinin, usul-füru (üstsoy-altsoy) veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda emsal kira bedeli esası uygulanmıyor.

Mülk sahibi, konutunu kira almadan sadece annesi, babası, çocuğuna ve kardeşine tahsis ettiğinde (emsal kira bedeli üzerinden) vergisi istenmiyor. Ancak; amca, dayı, hala, teyze, kayınvalide ve kayınpederin, arkadaşın kira ödemeden oturduğu konut için emsal değer üzerinden vergisinin ödenmesi gerekiyor.

İŞYERLERİNDEN KİRA ALINMAZSA

Ana, baba, çocuk, kardeş, torun için konut kirası alınmadığı durumda emsal kira bedelinden vergi ödenmesi gerekmiyor. Ancak işyerini;  aynı kişilere (Anne, baba, çocuk veya kardeşe) tahsis eden için bedelsiz kullanım da olsa ‘emsal kira bedeli’ üzerinden vergi ödenmesi gerekiyor. Burada kritik soru ise şu: İşyerlerinde stopaj uygulaması da var. Kira stopajı nasıl olacak?

Gelir vergisi stopajı ancak ödeme yapıldığı durumda söz konusu olduğundan, işyeri eğer bedelsiz olarak yakınlara tahsis edilmişse, stopaj hesaplanması-ödenmesi gerekmeyecek. Ancak mülk sahibinin emsal kira bedelin üzerinden gelir vergisi beyannamesi verme yükümlülüğünü (beyan sınırı da dikkate alınarak) yerine getirmesi gerekiyor.

Yasaların dışına çıkmadan cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuşumdur.

Haftaya yazacağım yazıda konut veya işyeri kiralarında vergi nasıl ödenir. Alt sınır var mı? Bu konulara değineceğim. İyi günler diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar