loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KÖMÜRÜ DAĞITMAK SERBEST SATMAK VE KULLANMAK YASAK

Samsun Valiliği, kentin kirlilik potansiyelinin Türkiye’deki diğer illere göre yüksek olduğuna dikkati çekerek, İlkadım, Canik, Atakum ve Tekkeköy ilçe merkezlerinde yerli linyit kömürün kullanımı ve satışlarına düzenleme getirdi.

İlkadım, Canik, Atakum ve Tekkeköy ilçe merkezlerinde yerli linyit kömürünün kullanımı ve satışı yasak.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca muhtaç ailelere dağıtılacak yerli linyit kömürünü kullanmak serbest.

 

Samsun “Kirlilik Potansiyeli Yüksek” iller kapsamında olduğundan il genelinde tüm ilçe ve mahalleler dahil olmak üzere satışa sunulan ısınmada kullanılacak ithal linyit, taşkömürü ve yerli linyit kömürlerinin özellikleri ve sınırları konusunda bazı önlemler alındı.

 

Samsun İl Mahalli Çevre Kurulu, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı başkanlığında toplanarak “2020 Yılı Isı Yakıt ve Yakıtlardan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Önlenmesi” konusunda bazı kararlar aldı.

 

Isınma amaçlı ithal taş ve linyit kömürünün özellikleri ve sınırları ile sınır değerlerinin aşıldığı il ve ilçelerde kullanılacak yerli kömürlerin özellikleri saptandı.

 

Alınan karara göre, İlkadım, Canik, Atakum ve Tekkeköy ilçe merkezlerinde kamu kurum ve kuruluşlarınca muhtaç ailelere dağıtılacak yerli linyit kömürü haricinde yerli linyit kömürünün ısınma amaçlı kullanımı ve satışı yasaklandı. Kamu kurum ve kuruluşlarınca yardım amaçlı kullanılacak kömürler her yıl yayımlanan “Muhtaç Ailelere Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar Genelgesi”nin ilgili hükümlerine uygun olacak.

 

Samsun İl Mahalli Çevre Kurulu, “Kömür Satışları” konusunda şu kararları aldı:

“İthalatçı/üretici tarafından mevcut mevzuatlara göre torbalanmış ve satış izinleri alınmış ithal ve yerli kömürler Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce düzenlenmiş olan katı yakıt satıcısı kayıt belgesine sahip satıcılar tarafından satışa sunulacaktır.

Kömür satıcıları ithalatçı/üretici/dağıtıcıdan teslim aldığı kömürün torbalama yapıldığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince verilmiş olan satış izin belgesini satış yerinde bulundurmak zorundadır.

Kamu ihaleli kömür satışları hariç illerdeki katı yakıt satıcı belgeli satıcıların ilimizde kömür satışı yapmaları yasaktır.

Dağıtıcı kayıt belgesine sahip firmalar sadece kamu ihalesi kapsamında son kullanıcıya satış yapabilecektir.

Kömür paketleme tesisinden son tüketiciye veya kömür satıcılarına kömür taşıyan kamyonlarda kömürün uygunluk belge numarasına ait satış izin belgesi bulundurulacaktır.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar