loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

KÜLTÜR SANAT ŞEHRİ SAMSUN

Samsun’da dün akşam sona eren TÜYAP 6. Karadeniz Kitap Fuarı’na katılarak okurlarıyla buluşan ve kitaplarını imzalayan oyuncu İlyas Salman, Atakum Belediyesi’nin davetlisi olarak katılacağı “Okur Yazar Buluşması” etkinliğinin, gelen tepkiler üzerine iptal edilmesini“Okurlarımdan veto yemedim ya o bana yeter” sözleriyle değerlendirdi.

İlyas Salman, Samsun’da kendisiyle ilgili “veto yedi” şeklinde yapılan ifadeleri hiç hak etmediğini söyledi.

Salman şu yorumu yaptı:

“Ben İlyas Salman namı diğer Çiçek Abbas Samsun’a geldi gelmesine de, acaba kimin tavuğuna kışt dedi? Kimin emeğini çaldı? Kimin hakkında dedikodu yaptı? Diğer yazarlar gibi düşüncelerini özgürce kitaplarına yansıttı. Düşüncelerini dili vardığınca profesyonel yazın adamı olmadığı halde kitaplaştırmaktan öteye bir tek Samsunluya zararım olduysa lütfen söylesin.”

Kültür-Sanat Şehri Samsun’da bir başka sıcak gelişme de tiyatro oyuncusu Berna Laçinkonusunda yaşandı.

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahnelenen Berna Laçin’in rol aldığı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahneleneceği duyurusu yapılan “Hayal Satıcısı” adlı tiyatro oyunu Doğa Koleji Salonu’na kaydırıldı.

Berna Laçin’in rol aldığı “Hayal Satıcısı” adlı oyun 9 Mart 2020 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Atakum ilçesinde bulunan Sanat Merkezi’nde sahnelenecekti. Yaptığı paylaşımları ile gündeme gelen Berna Laçin’in Sanat Merkezi’nde düzenleyeceği oyun ile ilgili gelen tepkiler üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden yer iptali geldi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın bir yetkilisi iptal gerekçesini şu sözlerle ifade etti:

“Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu 9 Mart 2020 tarihi için Sanat Merkezi’nden yer ayırttı. Oyunun afişleri ve biletleri Biletix’te satışa çıktı. Ancak sözleşme yapılmadan afişleme yapıldığı ve bilet satışı yapıldığı için Sanat Merkezi’nde Hayal Satıcısı adlı oyun için tahsis edilen salon iptal edildi. Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu da oyunun gösterimini Doğa Koleji’ne kaydırdı.”

Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ve Berna Laçin’in rol aldığı oyunda bir fal kahvesi, iki yaşam arasında sıkışıp kalmış bir kadın, gelenler-gidenle, içinde bulunduğu cendereden çıkamayanlar konu ediliyordu. Oyun ile verilen bilgide; “Hayal Satıcısı, gerçek bir yaşam hikayesinden yola çıkılarak kadınlığın ezberlenmiş söylemlerine ayna tutar. Hapsoldukları bu dünyadan çıkışı engelleyen görme biçimini, özellikle de eril dili ve yarattığı körlüğü sorgulatma çabasındadır. Oyunda da söylendiği gibi ‘Erkek dediğin katil olur olmasına ama kurban olamaz asla’” ifadesi yer alıyordu.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar