loading...
Samsun
DOLAR8.5595
EURO10.0806
ALTIN495.77
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

KURALLARA UYUNCA OLUYOR

Samsun başta olmak üzere Karadeniz orta ve doğu Karadeniz bölgesinin genelinde yaşanan koronavirüs vaka artışları son haftalarda tüm Türkiye’ye yansıdı. Ülkenin tamamına yakını kırmızı iller içerisine girdi.
 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülke haritası üzerinde 100.000’de vaka oranlarını açıkladı. Samsun’da vaka sayısı son bir haftada 678,72’den 100.000’de 601’e geriledi. Böylece son haftalarda zirveye oturan Samsun Türkiye’de altıncılığa geriledi. Samsun'da günlük ortalama 1.249 pozitif vaka tespit edildi.

GÜLSAN VE TOYBELEN

 

Samsun’da sanayi bölgesinin taşınması konusundaki çalışmalar sürüyor. GÜLSAN’da işyeri bulunanlara öncelikle TOYBELEN’de yer verilecek tamam da fiyatlarda fark olacak mı, olacaksa ne kadar olacak?


Bu konudaki belirsizlikler ve anlaşmazlıklar sürüyor. GÜLSAN Sanayi Bölgesinde yeri olanlar TOYBELEN’de aynı ölçüde yere mi sahip olacaklar, mal sahiplerine yeni dükkanları yapılıp mı verilecek yoksa vatandaşlar yeni binaları kendileri mi yapacaklar? Bir işyerinin bir başka yere taşınması haliyle maddi güçlükler getirecek. Bu ücretler vatandaşa ödenecek mi, yoksa alın size yer istediğiniz gibi taşının mı denilecek?
 

Pandemi sırasında zaten işlerin kesat olduğu ve bu nedenle de esnafın evine ekmek götürmekte zorlandığı göz önüne alınırsa taşınma ücretleri ne olacak, kimler tarafından ödenecek. Dükkan sahiplerine bu konuda yardım yapılacak mı?
TOKİ tarafından Samsun'un Toybelen mahallesinde yapılan sanayi sitesinde dükkan sahibi olmak isteyen esnafa fiyat ve peşinat indirimi ile birlikte vade uzatması yapıldı. Bu yeterli mi peki? Bir işyerinin bir başka bölgeye taşınması ve işlerin yeniden düzene girmesinin ne kadar maddi kayba yol açacağını bu projeyi yapıp uygulayanlar biliyorlar mı? Bir başka konu da yeni yerde, eski yerde işyeri olmayan kaç kişi işyeri aldı ve kimlere kiralanacak soruları sorulmaya başlandı bile.

 

Zaten işler kesat, insanlar evlerine ekmek götürmede zorlanıyor, pandemi bitene kadar nasıl bir yardım sağlanacak yeni yerlerine taşınacak olanlara?
Bir başka konu da GÜLSAN’ın yeri ne olacak? Bahçe mi yapılacak, eğer öyle bir durum varsa büyük hatadır. Türkiye’nin kalkınması için işyerlerini artırma yerine yeşil alan yapıp işsizliğin artırılmasına çanak tutulacaksa yanlış yapılacaktır. Yani artık Türkiye’de vatandaşa kek ve çay verme dönemi bitmiştir.

AYRANI YOK İÇMEYE

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin bir yılda araç kiralama bedeli olarak 17 milyon lira harcaması, siyasetinde gündemine oturdu. Muhalefet milletvekilleri Belediyeyi eleştiri borbardımanına tuttu. İYİ Partili Yaşar, "Bu paralarda yetim hakkı var" derken, Usta, "Kendi konforlarına milyonlar harcıyorlar "dedi.


Hem Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden olacaksın hem de milyarlarca borcun varken bunları ödeme yerine lüks binek taşıtlar kiralayacaksın. Bunun adı resmen yetim hakkı yemektir. Vatandaş ayakkabısının altındaki deliği kapatacak para bulamazken sizler milyonluk kira verip araçlara bineceksiniz.
 

Tabi, balık baştan kokuyor öncelikle. Türkiye’nin üst düzey yöneticileri “İtibardan geri durulmaz” diyecekler. Bu nedenle de Samsun Büyükşehir Belediyesi borçlarını ödemek yerine sanırım itibarden geri durmamaya uğraşıyor. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar