loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Kurtaran Şehir Samsun’dan; Şahlandıran Şehir Samsun’a

1998 yılı 25 nisan günü Samsun’da sanatçı Ediz HUN’u ağırlamıştık. Turizm haftası etkinlikleri çerçevesinde  Samsun’da etkinliğe katılıp bir konferans vermesini kendilerinden istediğimizde Ediz HUN,” benim dedelerim Kaskasya’dan gelmiştir ve  Samsunludur ve de Kopski ailesi olarak biliniriz” diyerek memnuniyetle kabul etmişlerdi.

Kurtaran Şehrin Kurtuluş Günü Olmaz

O dönem Samsun İl Turizm Müdürü olan Yüksel ÜNAL hanımefendi,  çok çalışkan ve Samsun için gecesini gündüzüne katarak koşan koşuşturan bir kişi idi.  M. İlyas AKSOY ise daha henüz yeni Samsun Valisi atanmışlardı. Samsun Kültür Merkezi salonu protokol ve Samsun halkı tarafından tıklım tıklım doldurulmuştu. Konferans öncesi kısa konuşmalar yapıldı.

Bana da İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği Başkanı olarak kısa bir söz verildi. Kürsüye çıktım; “Türkiye’de, her ilin kutladığı bir kurtuluş günü vardır; ancak, Samsun’un kutlayabileceği bir kurtuluş günü yoktur;  Çünkü Samsun Kurtaran Şehirdir ve Kurtaran Şehrin kurtuluş günü olmaz..!”dedim. Bu bir cümlelik konuşma bittiğinde salon alkışlayarak ayağa kalkmış ve Vali M. İlyas AKSOY yerinden kalkarak gelmiş ve alnımdan öpmüştü.

1919’dan 2019’a 100. Yıl Buluşması

O tarihten bugüne “Kurtaran Şehir” sözü Samsun için çok önemli bir “motto” olarak kullanılmaya başlamış, türevleri, benzerleri söylenmiş  ve söylenmeye devam etmektedir. Bu yıl 19 mayıs 1919’un 100. Yıldönümü, yani 19 mayıs 2019. 19 mayıs 1919’da Kurtaran Şehir olan Samsun; artık Şahlandıran Şehir olmak gibi bir misyonu üsleniyor.  Samsun bundan sonra hem “Kurtaran Şehir” ve hem de Şahlanan ve “Şahlandıran Şehir” olarak yoluna devam edecektir.

16 Mart 2019’da, İstanbul’daki Büyük Samsun buluşmaları çerçevesinde, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılacakları “Samsunlular ile 100. Yıl Buluşması” gerçekleştirilecektir.  Tanınmış sanatçıların sahne alacağı, medarı iftiharımız Orhan GENCEBAY’ında onur konuğu olduğu, Sinan Erdem Spor Salonu’nda yaşanacak  tarihi anı yaşamak ve tarihe bir iz bırakmak için hep beraber orada olacağız.

Kurtuluş Yüzyılı’ndan Şahlanış Yüzyılı’na

Samkon ve Saysiad önderliğinde gerçekleşecek bu tarihi buluşma,  aynı zamanda 100. Yılı kutlanan 19 mayıs 1919’un da ilk etkinliği olacaktır. En az 55 bin kişinin beklendiği etkinlik İstanbul Samsunluları ve dostlarının da bir buluşma noktası olacaktır.

Yüz yıldır görülmektedir ki; Samsun ve Samsunlularla yola çıkan hiçbir zaman yolda kalmamış ve de her zaman zafere ulaşmıştır.  Şimdi “Kurtuluş Yüzyılından Şahlanış Yüzyılına” geçerken de yine Samsun ve Samsunlular misyonları gereği görevlerini hakkıyla yerine getirmeye hazırdırlar ve işin ciddiyetini kavramışlardır…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar