loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

MASALCI DEDE VASİYETİNİ AÇIKLADI

Samsun’da masalcı dede olarak bilinen 83 yaşındaki emekli eğitimci Cemalettin Kavaklıgil ailesine söylediği masal kitapları ile ilgili vasiyetini açıkladı.

Masalcı dede Kavaklıgil 15 tanesini Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı 65 masal kitabından evinin çatı katında ayırdığı 500 kadar kitap için şu vasiyette bulundu:

“Aşık Veysel’in dediği gibi bir gün benim de sadık yarım kara toprağa dönünce 500 kadar masal kitabı ayırdım. Beni toprağa verenlere masal kitaplarımı dağıtın diye vasiyetim var, biline.”

Masalcı dede Cemalettin Kavaklıgil, vasiyeti ile ilgili yaptığı özel açıklaması şöyle:

“Yarım asırdan fazladır Anadolu’yu gezerek duyulmamış, tadına doyum olmaz yüzlerce masal derledim.

Derlediğim masalları radyolarda, televizyonda, okullarda, kitap fuarlarında anlattım. Anlatmakla kalmadım kitap yaptım. 65 masal kitabım oldu. 15 tanesini Milli Eğitim Bakanlığı yayınladı. Ötekileri Tebliğler Dergisi’nde okullara tavsiye etti.

Virüs nedeniyle okullarda anlatmaya ara verdim. Hastalık sona erince anlatmaya devam edeceğim. Türkiye’nin her tarafında okullar beni bekliyor.

Çocuklardan telefon alıyorum. Anlatmayı telefonla yapıyorum. Çocuklar masal dinlerken hoşça zaman geçiriyor. Masaldan güzel şeyler ediniyorlar, kişilik kazanıyorlar.

Masallarımız unutulmasın istiyorum. Masal anlatırken Türk edebiyatında “Masalcı Baba olarak bilinen Eflatun Cem Güney’i de anıyorum.

Aşık Veysel’in dediği gibi bir gün benim de sadık yarım kara toprağa dönünce 500 kadar masal kitabı ayırdım. Beni toprağa verenlere masal kitaplarımı dağıtın diye vasiyetim var, biline.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar