loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Mustafa Topuz, İstanbul’a Samsun Kültürü’nü yayanlardan…

Mustafa Topuz, İstanbul Samsunlularının İstanbul’da henüz yeni yeni etkilerini göstermeye başladığı dönemde, dernek kurarak ve siyaset yaparak sahaya çıkmıştır. Gerek imza attığı etkinliklerle ve gerekse bıraktığı izlerle yeni kuşaklara örnek olmuştur. Yine de Samsunluların bir aksakallısı olarak, kendi çapında çalışmalar yapmaya devam etmektedir.   

Mustafa Topuz, 1952 yılında Samsun-Çarşamba’da 5 çocuklu bir çiftçi ailenin 2 oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Çarşamba’da okudu. Sultanahmet Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Sultanahmet (İİTİA) Akademi’sini gündüz çalışıp gece okuyarak bitirdi.

İstanbul’da Samsun Kültürü…

1974 yılında, askerliğini yapmak için eğitmen olarak Ağrı’ya gitti. 1976 yılında, muhasebe müdürü olarak Saray Çikolata Fabrikası’nda işe başladı. 1990 yılında, SMM unvanını alarak Büyükçekmece’de kurmuş olduğu, Topuz Mali Müşavirlik Ofisi’nde kızı ile beraber halen çalışmaya devam etmektedir. 1977 yılında evlendi. 2 oğlu, bir kızı oldu. Bir oğul muhasebeci, bir oğul öğretmen, bir kızı muhasebeci oldular. 

1989 yılında siyasete girdi. Turgut Özal ve Mesut Yılmaz ile 15 yıl çalıştı. 1990 Büyükçekmece Samsunlular Derneği’ni kurdu. 10 yıl Samsunlular Dernek Başkanlığı’nı yürüttü. İstanbul genelindeki Samsun Dernekleri ile istişareler ederek unutulmaz etkinliklere imza attı. İstanbul’da Samsun Kültürü’nün yayılması, yaşatılması ve tanıtılarak kitlelere ulaştırılması yönünde çok önemli adımlar atılmasına destek verdi.   

Mustafa Topuz anlatıyor…

“O dönemimizde, Samsun derneklerinin faaliyetleri çok güzeldi. Saygı, sevgi, iletişim mükemmel idi. Bu mükemmellik, Birlik Başkanımız Mimar Remzi Kozal’ın yoğun gayretleri ile sağlandığını; hakkı teslim etmek açısından, özelikle belirtmeliyim. 

O zaman ve zemin işlerimizin de çok çok iyi olduğu yıllardı. Bu güne bakınca, o günleri tekrar yakalamanın çok zor olduğunu düşünüyorum. Her şeye rağmen kişiliğimiz, kimliğimiz, saygımız, sevgimiz yerindedir ve her an küllerimizden dirilerek yeniden zirvelerde yer tutacağımıza inancımız sonsuzdur. 

Hatıralarda kalanlardan…

Büyükçekmece Samsunlular Derneğimizin açılışını, İstanbul Samsunlularından ilk ve halen tek Samsunlu Milletvekili Yusuf Pamuk ile birlikte, 1995 yılında yapmıştık. Bu arada İstanbul’daki ilk ve tek Samsunlu Belediye Başkanı, Adalar İlçesi Belediye Başkanı merhum Recep Koç’tur.

Gülhane’de yaptığımız Büyük Samsun Buluşması’na, Murat Karayalçın Ankara’dan gelerek katılmıştı. Dernek gecelerimize belediye başkanları yoğunlukla katılım sağlardı. Dernek gecelerimizdeki katılımın yoğunluğu ve yüksek heyecanı siyasilerin de ilgisini çeker ve katılımlarına sahne olurdu. Derneğimizde Samsunlu gençlerden bir futbol takımı kurmuştuk.” 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar