loading...
Samsun
DOLAR8.5569
EURO10.1412
ALTIN496.15
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

POLİTİKA VE EKONOMİ

Sanayi çarşılarındaki depremi belki görmeyenler vardır. Orada yaşamayanlar, işyeri bulunanlar ve çalışanların dışındakiler farkında bile değil krizin. Ekonomik krizin yanı sıra bir de taşınma krizi almış başını gidiyor.

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da yaşayanlar takılmışlar politikanın peşine gidiyorlar. Biz gazeteciler de dâhiliz bu dümen suyunda gidişe. Öyle ya Samsun’u kimlerin önümüzdeki dönemde

aday gösterileceği ve kimin seçileceğini düşünmekten, milletin nasıl geçindiğini, ne yediğini, ne içtiğini es geçiyoruz, es geçmeye de devam ediyoruz.

İstiklal Caddesi’nden geçerken dikkatimi çekti. Orada boş duran kaç mağaza var? Hiç dikkat ettiniz mi?

Oysa o mağazalar üç, bilemedin dört ay öncesine kadar icra-i faaliyette bulunuyorlardı. Şimdi ise kiraya bile verilemiyorlar, boş durmayı sürdürüyorlar.

Boş durmayanlar da gelip soran ve gidene bakıyorlar cevap veriyorlar sadece. Kısacası kriz Samsun’dan teğet geçmiyor, temelden sarsıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun’da adaylarını açıklayacak. Açıklayacak ancak vatandaş bu ekonomik sarsıntı içinde sandık başına gidecek.

Geçmişe dönelim seçimlerden önce ve hatırlayalım gerçekleri:

İşe ve aşa ihtiyacı olan insanların çok olduğu dönemlerde yapılan seçimlerde ipi hep “uçuk kaçık söz verenler” göğüslemişlerdir.

İnsanlara aş ve iş veremiyorsan umut vereceksin. Vereceksin ki yiyip dursunlar… Bir taraftan yesinler diğer taraftan da “Politika mı ekonomiyi yönlendirir, ekonomi mi politikayı?” diye düşünsünler.

Karar veremeyenler ise aşağıdaki birkaç satırı çok dikkatli okusunlar.

Horoza sormuşlar; yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan?

Horoz cevap vermiş:

Ben önüme gelen tavuğun üzerine çıkar işimi yaparım. Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan karışmam…

Anlarsınız ya tavuk olmak yerine horoz olmak varmış.

GECENİZ NASIL GEÇTİ?

Yerel seçimlerde Cumhur İttifakının Samsun Büyükşehir ve ilçe adayları bugün Samsun’da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Kimin aday olarak açıklanacağından daha çok merak ettiğim konu aday adaylarının gecelerini nasıl geçirdikleri.

Uyuyabildiler mi, bildikleri büyün duaları ettiler mi, hatim indirebildiler mi, görevde bulundukları süre içinde verdikleri sözleri tutabildiler mi, en önemlisi de harcamalar hakkında sorulacak sorulara cevap verebilecekler mi?

Daha da artar bu sorular, göreve devam edecekler için söylenecek söz yok da görevleri bitenler Samsun sokaklarında gezerlerken vatandaşın yüzüne bakabilecekler mi acaba?

Zaman her şeyin ilacıdır bekleyip göreceğiz.

GÜNÜN SÖZÜ

Emeksiz zengin olanın, kitapsız bilgin olanın, sermayesi din olanın, rehberi şeytan olmuştur.(Yunus Emre)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar