loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

PORTAKAL LİMON KAVUN KARPUZ

Barış Manço’nun“Domates Biber Patlıcan” şarkısının bir hikayesi varmış.

Ohikayeye ulaştım.

Barış Manço, eskiden (Yıl:1968) bir kızla tanışmış. Evlenme teklifi yapmak istiyormuş. Sonra evine çağırmış. O kadar hazırlıklar yapmış ki, şaşırırsınız. Kız gelince öyle havadan sudan konuşmaya başlamışlar. Bir ara Barış Manço tam esas konuya girecekmiş ki kızın gözlerine bakınca vazgeçmiş. 30 dakika sonra tekrar konuşacakmış, lâfa “ben” diye başlamış ama, sokaktan seyyar bir manav “Domates, Biber, Patlıcan” diye bağırınca ses şehrin her tarafından duyulmuş. Ama Barış Manço’nun dikkati dağılmış, konuşamamış. Kız da “Senin gibi iki lâfı bir araya getiremeyen bir adamla beraber olamam” demiş. Sonra da birbirlerini hiç görmemişler. Ama kız Barış Manço’nun bütün albümlerini ve 45’liklerini ölene kadar biriktirmiş, saklamış. Barış Manço da 20 yıl sonra bu olaydan çok güzel bir şarkı çıkarmış: “Domates Biber Patlıcan

Aradan 50 yılı aşkın bir zaman geçtikten sonra “Portakal Limon Kavun Karpuz”siyasi söylem konusu oldu. Bakarsınız literatüre de girer! Belki şarkısı da söylenir.

Her neyse; portakala, limona, kavuna, karpuza yabancı değilsiniz ama yine de tanıtmak isterim.

Portakal

Portakal, neredeyse herkesin sevdiği bir meyve türüdür. Turunçgiller ailesinden olan bu meyve ülkemizde daha çok Adana, Mersin, Dörtyol ve Antalya gibi Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü illerde yetişmektedir. Oldukça sulu bir meyve olan portakalın aynı zamanda kabuğu reçel, marmelat yapımında kullanıldığı gibi, kolonya ve parfüm yapımında da faydalanılmaktadır. 

Limon

Limon, yemeklere ve özellikle de salatalara lezzet katan bir besin olmasının yanı sıra, geçmişten beridir faydaları ile adından söz ettirmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunu düzenlemede oldukça etkili olan limon, ekşimsi tadı ile ekşi severlerin oldukça sevdiği bir lezzettir.

Kavun

Kavun meyvesi çeşitlerine göre farklı boyut ve şekillerde ancak genellikle sarı renginde olmaktadır. Uzun ve oval şeklindeki çekirdeklerinin tadı tatlıdır. Anavatanı Orta Asya olan kavun, ılıman ve tropik iklimlerde elverişli yetişmeye uygundur. Diyarbakır ve Van yörelerine ait olan ve dünyaca bilinen kantalup kavunu da Türkiye’de yetişen önemli kavun çeşitlerinden biridir.

Karpuz

Karpuz yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Özellikle peynir ve karpuz ikilisi hemen herkesin tüm yaz boyunca yemekten bıkmayacağı şeylerdir. Anayurdu Afrika olan karpuz, kalın ve yeşil kabuklu, içi sulu bir meyvedir. Dünyanın birçok yerinde yetişmeye elverişli olan karpuz, yıllık ve otsu bir bitkinin meyvesidir. Tarihi eski Mısırlılar dönemine kadar uzanmış olan ve iri meyvesi ve tatlı lezzeti ile yaz günlerinin en çok aranılan meyveleri arasındadır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar