loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAHTE DİPLOMA

Sahte diploma konusu Hamza Yerlikaya olayı ile uzun süre ülke gündeminde kalmıştı.

Sahte diploma internetten de alınabiliyormuş.

Bakmışlar ki talep çok,

“İtina ile diploma hazırlanır”, “Tıpkısının aynısı” diploma veren internet siteleri çoğalmış.

Sahte diploma isteyenler internet sitelerini “tık”lamaya, internet siteleri de diplomaya sahip olma arzusu ile yanıp tutuşanları tırtıklamaya başlamış.

Enayi paralarıyla köşeyi dönmüşler.

Köşeyi dönen siteler kapatılmış, yerine başka isimle yenileri açılmış.

Bazıları da biraz dürüst davranarak “al sana diploma” dercesine gazete göndermişler.

İşte o sitelerle ilgili “şikayet var” sitesine yapılan paylaşımlardan bazıları:

“Siteye diploma için bilgilerimi verdim. Sonra bana başka siteleri sürekli kötülediler. En iyisi biziz bizden başka yok dediler. İnandırdılar. Sonra parayı cebe havaleyle 500 TL gönderdim. Anında engellediler. Şu an hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Paramı istediğim zamanda T.C. numaranı her yerde kullanırız, ailene haber veririz dediler. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ne olur yardım edin, birisi akıl versin. Buradaki şikayetleri keşke önceden okusaydım. Psikolojim iyice bozuldu. Hem hayallerim yıkıldı hem de bilgilerimi kullanacaklar. Hiçbir şekilde bir şey göndermiyorlar.”

“Bu site hiçbir şey göndermemektedir. İnsanların bilgilerin toplayıp yasadışı olarak kullanıyorlar. Arkadaşımla birlikte başvurduk ve hiçbir şey göndermiyorlar. Sürekli isim değiştiriyorlar ve yeni siteler açıyorlar.”

“Kendilerine iki sipariş için 1000 TL ödeme gerçekleştirdim. 3-4 gün ses seda çıkmadı. Ha bugün ha yarın derken bir süre sonra cevap verdiler ve kargo takip numarası gönderdiler. Heyecanla kargoyu açtım ve kargodan ne çıktı dersiniz? Zarfın içine konmuş temmuz 2020 tarihine ait 3 tane adını vermek istemediğim bir gazeteden göndermişler. Bu duruma gülsem mi ağlasam mı bilmedim. Birkaç defa TV’de kargoyla salatalık gönderdiklerini okumuştum bayağı gülmüştüm, hatta dalga geçmiştim. Benzeri benim başıma geldi. En azından insaflı davranmışlar. Gazete göndermişler. Üzerinde çay simit yerim artık. 1000 TL’ye 3 tane gazete almış oldum. Aslında sanat eseri niyetine çerçeveletip asmayı planlıyorum. Her baktığımda aklıma gelsin diye. Paramı iade etmezlerse şikayetçi olacağım.”

“Geçen ay başvuru yaptım. Tüm bilgileri gönderdim ve ödememi yaptım. Beni 2 hafta oyaladılar. Yık kağıt bitti, yok makinelerimizde arıza var diye diye iki hafta boyunca bekledim. Sonrasında da zaten mesajlarıma cevap vermediler ve en sonunda küfür edip engellediler. Böyle insanlar yüzünden işini hakkıyla yapan insanlarda zan altında kalıyorlar. Eğer işim olsaydı daha bir sürü insana önerecektim ama yanıltıldım.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar