loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SALGIN VE EKRAN KULLANIMI

Yeni tip koronavirüs, 2020 yılını adeta esir alırken hemen hemen tüm sektörleri küresel boyutta etkiledi.

Sektörel bazda olumsuz etkilenen birçok alan olsa da teknolojinin getirdiği imkanlar bu etkilerin bir nebze de olsa fırsata çevrilmesine olanak sağladı.

Özellikle online iş yapanlar ve sosyal medyayı hayatının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edenler salgın krizinin getirdiği fırsatı en iyi şekilde değerlendiren kesim olarak dikkat çekiyor.

Özel bir medya yazılım hizmetleri şirketinin genel müdürü Talip Kocakoç, Covid-19 süreci ve dijital dünyadaki değişimi yorumladı.

Kocakoç’a göre, salgın döneminde #EvdeKal sloganının başarıyı yakaladığını ve hastalığın daha büyük boyutlara ulaşmasının önüne geçti.

Bunun yanında karantina ve tedbiren eve adapte olan insanlar akıllı telefon ya da tv-bilgisayar gibi cihazlarla daha samimi oldular.

Cihazların ekran kullanım süreleride uzadı.

Gazeteci kökenli, bir yazılım şirketinin genel müdürü Ordulu Talip Kocakoç’un konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Bu süreçte zaman zaman gerçekleştirilen araştırmalar da gösteriyor ki, salgın en çok dijital dünyanın işine yaradı. Online çalışan firmalar ve sosyal medya üzerinden iş/ticaret yapan bireysel yapılar bu dönemi daha etkin bir şekilde kullandı. Bir insan salgın öncesi ortalama 3 saat sosyal medyada kalırken bu saatin günlük 5-8 saat arasına çıktığını çevremizden de görüyoruz. Şahsım dahi ortalama 4 saatlik bir ekran kullanım sürem var iken bunun 6 saate çıktığını akıllı telefonumun uyarıları ile tespit ediyorum. Bu dönemde ekranı açık olan kişiler çoğunlukla zamanını sosyal medyada geçiren insanlar. Evde sıkılanlar mecburen bir yerden sonra telefon ekranına odaklanıp saatlerce oradaki akışla ilgileniyor.Evde kalarak sosyal medya üzerinde çokça zaman geçiren insanların büyük bir kısmı bu mecrayı eğlenmek amacıyla kullanıyor. Eğitim ve öğrenmek amacıyla sosyal medya kullanımının yüzde 30'ların altında bir seviyede kaldığı görünüyor. Sosyal medya insanları yanlış bir kültür anlayışına da sürüklüyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar