loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAMDOB-OPERATUR

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) ‘OperaTur’ ile miniklere opera ve bale sanatını tanıtmaya devam ediyor.

Türkiye’de ilk defa Samsun’da gerçekleştirilen proje ile minikler sahne arkasını geziyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) eğitim etkinliği “OperaTur” ile minikler müziğin masalsı dünyasında hem opera, bale sanatçılarının yanı sıra orkestra enstrümanlarını tanıyor, hem de unutamayacakları anlar yaşıyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Şubat 2013’te Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir projeyle “OperaTur” adlı çocuklara yönelik interaktif eğitim etkinliğini hayata geçirdi.

Her sanat sezonunda yinelenen “OperaTur” eğitim etkinliği kapsamında minikler, eğlenceli ve eğitici bir oyunun içindeki katılımcı seyirciler olarak operayı gezerken hem kurum içindeki faaliyetleri hem sahne arkasını hem de sanatçıların eserlere hazırlanış aşamalarını gözlemleyerek opera ve bale sanatını yakından tanıma imkanı buluyorlar.

Çocukların sadece sahne üstünde olanları değil üretimin tüm aşamalarını görebilmelerini sağlamak için klasik eğitim etkinliklerinden farklı olarak sahne, atölyeler ve çalışma salonlarının performans alanı olarak kullanıldığı “OperaTur”da küçük öğrenciler sanatçılar tarafından opera binasının girişinde karşılanıyorlar ve yaklaşık iki saat boyunca opera bale binasının tüm alanlarını dolaşarak provalara ve üretimlere katılıyorlar. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar