loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SAMSUN 1919 VE MUSTAFA KEMAL

Samsun Yerel Tarih Grubu (SYTG), bir Toplumsal Tarih Vakfı Projesi olarak 2002’de kuruldu.

17 yıldır yerel tarih ve kültürle ilgili yüzden fazla etkinlik düzenledi.

Samsun’da herhangi bir bütçesi, kaynağı, siyasi dayanağı ve menfaat ağı olmadan en dirençli ve uzun soluklu gönüllü kuruluşlardan biri oldu.

SYTG 2002’de “Samsun Tarihi ile Buluşuyor” adlı sergi ve aynı tarihte Samsun Kent Müzesi kampanyası ile başladığı etkinliklerde kamu ve yerel yönetim kuruluşları ve özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her zaman desteklendi.

Mustafa Kemal Paşa’nın Kuruluş Savaşı’nı başlatmak amacıyla Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümünde, bu kutsal yolculuğa bir kadirbilirlik göstermek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla SYTG olarak “Fotoğraf ve Belgelerle Samsun 1919 ve Mustafa Kemal” adlı bir sergi hazırladı.

Serginin açılışına Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Kent Müzesi ve Panorama Dijital Gösterim Merkezi kurumsal anlamda destek oldu.

Samsun Kent Müzesi’nde gerçekleştirilen serginin açılışını Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Samsun Yerel Tarih Grubu Sözcüsü Emin Kırbıyık diğer davetlilerle birlikte yaptı. Yerel Tarih Grubu Sözcüsü Emin Kırbıyık, serginin ciddi bir çalışma ürünü olduğunu ve çalışmalarının 4 ay sürdüğünü söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş ise Samsun’un Türk milletinin miladının yaşandığı bir şehir olduğuna vurgu yaparak, bunun sorumluluğunun, onurunun, gururunun ve kendilerine yüklenen yükün farkında olduklarını kaydetti.

“Belge ve Fotoğraflarla Samsun 1919 ve Mustafa Kemal” adlı sergide yer alan 50 adet çalışma ile ilgili olarak bilgileri ise sergiyi ziyaret edenlere Samsun Yerel Tarih Grubu üyesi Refik Baskın verdi.

Sergide Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’da başlayıp, Samsun, Kavak, Havza ve Ankara’da sona eren Kurtuluş Savaşı fotoğrafları ve belgeler yer aldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar