loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Samsunlular, 45 yıldır İstanbul’da dernekleşiyor

45 yıl önce İstanbul-Kartal, Cevizli’de kurulan derneğimiz, aynı zamanda İstanbul’da kurulan ilk derneğimizdi. 1975 yılından sonra İstanbul’un çeşitli semtlerinde derneklerimiz kurulmaya başlandı. 1990’lı yılların ikinci yarısında birlik olma çalışmaları ağırlık kazandı. Nihayet 1997 yılında Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ve Gülhane’de ilk, İstanbul genelindeki Samsunluları bütünlük içerisinde kucaklayan etkinlikler yapıldı.

İstanbul’un Parlayan Yıldızı

2000’li yılların başından itibaren “İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği” adıyla birlikte hareket etme becerisini gösteren İstanbul Samsunluları; diğer illerin STK’ları içinde örnek ve önder oldu. 2004 zirveye ulaşıldı ve yerel seçimlerde çok iyi sonuçlar alındı.  2004 yıl sonunda ilk federasyonumuz Sadef kurulmasıyla çok daha etkili sonuçlar alınacağı beklenirken yeni yeni dernekler ve federasyonlar kurularak İstanbul geneline yayılıp yerleşme gerçekleşti.

Her ne kadar bürokraside, merkezi ve yerel yönetimlerde beklenen sonuçlar alınamamış olsa da; federasyonlardan sonra Konfederasyon da kurularak İstanbul geneline yayılmış STK’lar aynı zamanda bir merkezi otorite ile de taçlandırılmış oldu. Bu arada, Saysiad gibi İş insanları vb. farklı kulvarlarda yer alan hemşehrilerimizde birleşerek güçlerini ortaya koymaya başladılar. Geldiğimiz nokta itibari ile,  İstanbul’un 39 ilçesinde etkinliğini arttıran, sesini yükselten, siyasilerin, yöneticilerin dikkatini çeken; Samsunlular ağırlığı, kendini güçlü bir şekilde hissettirmektedir.

İstanbul Samsunluları; kucaklaşıp, yayılıp, yerleşiyor…

2020 yılı başından itibaren, İstanbul Samsunlularında yeni bir gelişme ve konumlanma yaşanıyor. Buna yayılma, yerleşme ve kucaklaşma diyebiliriz. İstanbul’un her ilçesinde, seçim bölgesi olarak baktığımızda; üç bölgede, yoğun katılımlı etkinlikler yapılıyor. Artık büyük büyük salonlar dar geliyor…  Yeni dönemde dernekler yalnızca  ana kademe yönetimlerinden değil;  kadın kolları, gençlik kolları ile de çok geniş bir yapılanmayı başarıyla gerçekleştiriyorlar.

En son Kartal- Cevizli’deki Derneğimizin 45. Yıl  buluşmasında, devasa salonda izdiham yaşandı ve çoğunluk programı ayakta izlemek zorunda kaldı. Daha önceleri görülmemiş ölçüde; bürokratlar, belediye başkanları, milletvekilleri, birbirinden etkili ve değerli son derece kalabalık bir protokol yer aldı.

45 yıldır Kartal-Cevizli’de Samsun Bayrağı dalgalanıyor

İstanbul Kartal Cevizli’deki Samsunlular Dernek Başkanımız Ahmet Güven, Federasyon Başkanımız Metin Şenel ve Konfederasyon Başkanımız Sezgin Gümüş’ün güzel ve anlamlı konuşmaları yoğun alkışlarla kesilerek tamamlanabildi. Konfederasyon ve federasyon yöneticilerinin yanı sıra,  İstanbul Anadolu Yakasındaki (1. Bölge) dernek başkan ve yöneticilerinin ağırlıklı katılımları dikkat çekti.   

Kartal- Cevizli, 1960’lı yılların sonlarına doğru Samsunlu hemşehrilerimizin sigara fabrikasında çalışmak üzere, Bafra ilçemiz  ağırlıklı olarak gelip yerleştikleri bir semt. Benim köyüm, Samsun-Canik, Gürgenyatak köyümüzün en hayırsever insanı rahmetli Mustafa Albay ve ailesi de bu dönemde gelip yerleşmişlerdi. Şimdilerde dedesinin ismini taşıyan, genç pırıl pırıl Mustafa Albay köyümüzü Kartal-Cevizli’de temsil ediyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar